Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Informačný prehľad27. mája 2016Odhadovaný čas čítania: 3 min

MÝTUS: EÚ chce zakázať hriankovače, fény a varné kanvice

toaster-680x360.jpg
© EU
Po mýte o vysávačoch, ktorý sme priviedli na pravú mieru v roku 2014, sú tentokrát titulky plné hriankovačov a varných kanvíc.

Prednedávnom sa v médiách objavili rôzne poplašné správy o zákaze hriankovačov, fénov a varných kanvíc. Cieľom európskych pravidiel pritom nie je tieto spotrebiče zakázať alebo obmedziť, ale ušetriť spotrebiteľom peniaze a znížiť spotrebu energie. Ak vezmeme do úvahy všetky spotrebiče – pračky, sušičky, kotle, Európa ako celok ušetrí obrovské množstvo energie.

Tento mýtus súvisí s politikou ekodizajnu, ktorá sa zameriava na to, aby pomáhala spotrebiteľom šetriť peniaze za energiu. Politika ekodizajnu má dva základné prvky. Prvým je požiadavka označovať výrobky podľa smernice o energetickom označovaní z roku 2010, aby si spotrebiteľ pred kúpou mohol porovnať nie len ceny spotrebičov, ale aj ich energetickú efektívnosť, a teda súhrnné náklady na ich používanie, ako aj vplyv na životné prostredie vzhľadom na to, že až 27 % emisií CO2 v EÚ pochádza z domácností. Druhým základným prvkom sú pravidlá odstraňovania energeticky neefektívnych výrobkov z trhu – v niektorých prípadoch a po dlhom prechodnom období – podľa smernice o ekodizajne z roku 2009. Súčasných zásob a čoraz nišžieho počtu domácich spotrebičov sa netýka, takže nie je potrebné nič vyhadzovať. Okrem toho, že pomáha chrániť životné prostredie, smernica o ekodizajne poskytuje firmám predvídateľné právne prostredie, aby ďalej investovali do inovatívnych riešení. To znamená, že Európska únia využíva ako kolektívne najväčšia svetová ekonomická veľmoc svoju silu na povzbudenie globálneho pokroku. Podobnú legislatívu má viacero veľkých štátov mimo EÚ (USA, Austrália, Brazília, Čína a Japonsko).

Zdá sa, v prípade vysávačov sa všetky tieto tri ciele podarilo splniť. Pred časom priniesol dôveryhodný spotrebiteľský časopis Which dôkaz, že odstránenie vysoko energeticky náročných vysávačov z trhu bolo výhodné pre spotrebiteľov, ktorí teraz nakupujú spotrebiče s rovnakým alebo silnejším sacím výkonom ako predtým, ale s nižšou spotrebou energie, ale zároveň aj pre priemyselné podniky, z ktorých väčšina podporila nové pravidlá predovšetkým ako podnet na inováciu. V minulosti zaznamenali veľký úspech aj chladničky, mrazničky a televízory, na ktorých už dnes aj vďaka Komisii máme značenie o ich energetickej náročnosti (trieda A+ až D), takže spotrebiteľ sa vie ľahšie orientovať pri kúpe výrobku.

Komisia v tejto veci nerozhoduje sama, „diktát z Bruselu“ nehrozí

Výrobcovia na celom svete sa čoraz častejšie musia pri predaji na hlavných trhoch riadiť podobnými predpismi. Rozumné náklady na spotrebiče počas ich životného cyklu sa stávajú predmetom hospodárskej súťaže z hľadiska kvality, ako aj z hľadiska znižovania účtov za energie.

Samozrejme, ani jednu z uvedených smerníc nenadiktovali tzv. bruselskí byrokrati. Obe boli po návrhu Komisie pozmenené a odhlasované poslancami v Európskom parlamente a národnými ministrami v Rade. Okrem toho schválené pravidlá nedávajú Komisii voľnú ruku pri určovaní noriem pre konkrétne výrobky – či už ide o vysávače, hriankovače, varné kanvice alebo iné. Na to je v súlade so smernicami najprv potrebná kvalifikovaná väčšina odborníkov vo výbore členských štátov (inými slovami veľká väčšina vážených hlasov podľa veľkosti členského štátu). Potom majú Európsky parlament alebo členské štáty v Rade niekoľko mesiacov na to, aby postup zablokovali. Ak to nespravia, Komisia formálne prijme nové pravidlá.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
27. mája 2016