Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Informačný prehľad7. marca 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 3 min

MÝTUS: Ukrajina pracuje na výrobe jadrových zbraní a Európa podporuje nacistickú Ukrajinu

Kremeľ ukázal svetu svoju skutočnú tvár, za ktorou sa skrývajú veľmocenské ambície. Odhaľujeme ďalšie z najrozšírenejších mýtov o vojne na Ukrajine.

Buča

MÝTUS: Ukrajina chce jadrové zbrane, útočí na civilnú jadrovú infraštruktúru a ukrýva zbrane v jadrových elektrárňach. Ukrajina pracuje na „špinavej bombe“. Bolo by legitímne, keby Rusko použilo taktické jadrové zbrane proti Ukrajine.

Tu toho treba veľa rozobrať, ale celková taktika je jasná. Vyvolávanie strachu má za cieľ využiť logický odpor verejnosti voči jadrovým zbraniam a čoraz bojovnejšia nukleárna rétorika zameraná na Ukrajinu je červená niť, ktorá sa vinie celou prokremeľskou vojnovou argumentáciou.

Napriek neustálym obvineniam zo strany Kremľa neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by Ukrajina niekedy pracovala na výrobe jadrových zbraní určených na použitie proti Rusku alebo komukoľvek inému. Ukrajina je v skutočnosti krajinou bez jadrových zbraní, a to už od roku 1994, keď podpísala Budapeštianske memorandum. Je jednou z mála krajín na svete, ktoré sa vzdali svojho jadrového arzenálu, keď zlikvidovala zbrane zdedené po Sovietskom zväze. Na druhej strane Rusko rado zabudlo na záväzok, ktorý dalo pri podpise tejto zmluvy a ktorým potvrdilo, že bude rešpektovať nezávislosť, zvrchovanosť a hranice Ukrajiny.

Kremeľ promptne nasadzuje nukleárnu rétoriku aj vtedy, keď sa chce vyviniť, zúfalo pohroziť alebo sa chce uchýliť k jadrovému vydieraniu na podporu svojej agresie. Vytváranie obrazu zvieraťa, ktoré bolo zahnané do kúta, ale má jadrové zbrane (ako prokremeľskí demagógovia vždy zdôraznia), napomáha Kremľu.

Rusko využíva svoje obvinenia, podľa ktorých sa Ukrajina snaží vyvinúť „špinavú bombu“, ako zámienku na ešte väčšiu eskaláciu. Ukrajina pozvala Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE), aby preskúmala miesta, ktoré sa podľa Ruska používajú na vývoj špinavej bomby. MAAE nenašla žiadne dôkazy o tom, že by Ukrajina vyvíjala jadrové materiály určené na použitie proti Rusku.

Tvrdenia, že Ukrajina zámerne poškodzuje svoju vlastnú civilnú jadrovú infraštruktúru, sú takisto nepodložené. Ukrajina a USA sa v skutočnosti opakovane pokúšali zmierniť napätie okolo Záporožskej jadrovej elektrárne. Rusko podniká mnoho neuvážených akcií cielených práve na tento komplex. Do jeho priestorov umiestnilo vojenské vybaveniebojové jednotky, okolie využíva ako základňu pre raketové útoky a riadené strely, de-facto sa zmocnilo kontroly nad elektrárňou a mnohokrát prerušilo pripojenie na hlavnú napájaciu sieť. MAAE nepotvrdila žiadne ukrajinské bombardovanie ani útoky na elektráreň, a to ani pred, ani po obvineniach z Kremľa v tomto zmysle.

MÝTUS: Celá Európa podporovala útok nacistického Nemecka na Sovietsky zväz, a rovnako teraz Európa podporuje nacistickú Ukrajinu. Rusko na Ukrajine pokračuje vo Veľkej vlasteneckej vojne, aby zbavilo svet nacistov.

Pozorne sme sledovali, ako Kremeľ už roky používa príbeh o „prízraku nacizmu“. Kremeľ sústavne počas celej vojny využíva tento jemu vyhovujúci dezinformačný obraz, aby dehumanizoval a očierňoval Ukrajincov. Putinovo zobrazovanie Ruska ako súdobého bojovníka proti nacizmu je klasickým príkladom projekcie, ktorou chce Kremeľ hodiť vinu za vlastné skazonosné skutky na toho druhého.

Obvinenia, že celá Európa podporovala útok nacistického Nemecka na Sovietsky zväz, sú prapodivné. Prekrúcajú históriu. Faktom je, že v roku 1942 koalícia proti Hitlerovi zahŕňala 26 štátov plus exilové vlády okupovaných európskych krajín. To, že sa Rusko odvoláva na boj proti nacizmu s cieľom vyvolať silnú psychologickú alebo emocionálnu odozvu, je nielen manipulatívne, ale priamo smiešne, najmä keď sa Kremeľ neskrývane uchyľuje k antisemitskej rétorike.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
7. marca 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku