Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok9. januára 2019Odhadovaný čas čítania: 3 min

Na čo nám tá EÚ vlastne je?

euro_temy_web.png
© EU
Osem nedocenených vecí, ktoré nám priniesol až vstup do EÚ.

Cestovanie bez pasu, podpora projektov z európskych peňazí, jednoduchšia dostupnosť práce a štúdia v zahraničí. O výhodách členstva v Európskej únii sa najviac hovorilo krátko po našom vstupe. V posledných rokoch však silneli hlasy euroskeptikov.

V skutočnosti je však náš život posledných skoro 15 rokov jednoduchší vďaka rozhodnutiam a aktivitám jednotlivých inštitúcií Európskej únie, na ktorých sa podieľa aj 650 Slovákov pracujúcich v jej štruktúrach. 

V čom sa vôbec náš život zmenil od roku 2004, keď sme sa stali členom európskeho spoločenstva?

1. Prácu si v zahraničí nájdeme ľahšie

 

 

work2.png
© EU

 

.

V jednotlivých krajinách EÚ pracujú desaťtisíce Slovákov. Najviac je ich v Rakúsku, Česku a Nemecku. Ani to však niekedy nebolo samozrejmosťou. V minulosti by mali šancu iba ľudia s vysoko žiadanými profesiami a aj to len na určité obdobie.

2. Práva spotrebiteľov sú viac chránené

 

 

cucumbers1.jpg
© EU

 

.

Zakrivené uhorky sú obľúbený mýtus o európskych normách. V skutočnosti vďaka normám máme bezpečnejšie hračky, lieky, potraviny a ďalší tovar. Cieľom spotrebiteľskej politiky EÚ je zaručenie práv spotrebiteľov a zároveň poskytovanie ich ochrany.

3. Zdravotnú starostlivosť môžeme hľadať aj v iných krajinách

 

 

medical1.jpg
© EU

 

.

Vďaka nášmu členstvu si môžeme byť istí, že náš lekársky predpis bude uznaný aj v iných krajinách EÚ a dostaneme tam aj potrebné ošetrenie. Treba však mať európsky preukaz zdravotného poistenia.

4. Viac sa staráme o životné prostredie

 

 

forest1.jpg
© EU

 

.

Environmentálne normy EÚ patria medzi najprísnejšie na svete. Politika EÚ pomáha ekologizovať hospodárstvo, ochraňovať prírodu a zabezpečovať zdravie a kvalitu života ľudí v EÚ.

5. Zlepšujeme okolie vďaka fondom EÚ

 

 

money1.jpg
© EU

 

.

Pred našim vstupom do EÚ neboli rôzne zahraničné fondy či granty samozrejmosťou. Len za prvých desať rokov Slovensko z eurofondov získalo vyše 13 miliárd eur, za ktoré sa vybudovali cesty, zrekonštruovali námestia, nemocnice či školy a zrealizovalo sa množstvo ďalších projektov.

6. Máme stabilnú menu

 

 

euro1.jpg
© EU

 

.

Ak sme si pred rokmi chceli vyraziť na výlet po Európe, museli sme sa naň pripraviť v zmenárni. Dnes je euro oficiálnou menou 19 z 28 členských štátov EÚ a denne ju používa viac ako 338 miliónov ľudí. Už 10 rokov (od roku 2009) sú medzi nimi aj obyvatelia Slovenska.

7. Jednoduchšie sa nám cestuje

 

 

travel1.jpg
© EU

 

.

Ak sme pred rokmi chceli cestovať napríklad do Fínska, potrebovali sme cestovný pas a museli sme si vybaviť aj víza. Dnes sa pri cestovaní z jedného štátu schengenského priestoru do druhého nemusíme na hraniciach preukazovať ani občianskym preukazom ani pasom. Bez kontroly sa dostaneme až do 26 krajín (vrátane Slovenska).

8. Štúdium na zahraničnej univerzite s grantom

 

 

university1.jpg
© EU

 

.

EÚ umožňuje svojim občanom študovať na ľubovoľnej univerzite v ktoromkoľvek štáte za rovnakých podmienok ako jeho štátni príslušníci. Podmienky na prijatie ako aj samotné štúdium sa líši, keďže si ho upravujú samotné školy. Nič to nemení na tom, že dnes môže Slovák ľahko vyštudovať bakalársky titul v Holandsku a magisterský napríklad v Nemecku. Okrem trvalého štúdia sa študenti môžu zúčastniť aj výmenného študijného pobytu alebo absolvovať stáž v podniku v zahraničí prostredníctvom programu Erasmus+.

Viac informácií o európskych témach nájdete aj tu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
9. januára 2019