Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok11. júna 2019Odhadovaný čas čítania: 6 min

Na Pohode po európsky aj tento rok

_mg_0854a.jpg
© EU
Každý si zaslúži aspoň chvíľku pohody. Tá veľká hudobná, veselá a nespútaná festivalová Pohoda sa už živelne rúti a stiahne nás do svojho víru už 11. júla 2019! Neubráni sa jej opäť ani Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, ktoré na nej bude prítomné aj tento rok!   

Čo sa dá na Pohode len ťažko?

Nudiť sa. Každý, kto už na Pohode niekedy bol, vie, že sa tam dá nudiť len veľmi ťažko. V ponuke je totiž dlhočizný zoznam koncertov interpretov zastupujúcich veľké množstvo hudobných žánrov, aby si na chuť prišiel aj ten najprieberčivejší hudobný „fajnšmeker“. Popri koncertoch prebieha veľa workshopov, kde sa môžete priučiť kadejakým zručnostiam od opravovania starých vecí po „nadizajnovanie“ si svojho trička. Milovníci tanca sa môžu vybrať na pravidelné tanečné workshopy, kde sa priučia novým tanečným krokom a vyplavia tak z tela poriadnu dávku endorfínov. Vďaka prítomnosti rôznych organizácií, firiem a ďalších partnerov sa budete môcť dozvedieť veľa zaujímavých i užitočných informácií a stráviť čas pri zábavných aktivitách. Takáto parádna zábava vás 100%-tne čaká aj vo veľkej EÚ Fun zóne.

 

 

_mg_9200ab_1.jpg
© EU

 

EÚ Info Zóna © ZEK v SR

Tu už tradične vedú kroky každého „Pohodového Európana“, ktorý si u EÚ kolesa šťastia opäť raz otestuje svoje vedomostné databázy, na ostatných stanovištiach prevetrá svoje jazykové kapacity, všeobecný prehľad a zabaví sa aj na ďalších super aktivitách. Tento rok budeme mať pod spoločnou strechou európskeho stanu, popri už tradičných partneroch ako Iuventa a SAAIC, aj špeciálne stanovište Spoločného výskumného centra Európskej komisie (JRC). Toto si pre vás pripravilo naozaj špeciálne aktivity. Medzi nimi bude testovanie virtuálnej reality. V nej vďaka spolupráci JRC a Prírodovedeckého múzea v Berlíne s jeho výstavou ARTEFACTS absolvujete prehliadku, na ktorej sa dozviete ako ľudská aktivita ovplyvňuje prírodu a naše prostredie. Zabaviť sa môžete aj s netradičnou fotokabínou „Smile to Vote“, ktorá dokáže z vášho úsmevu, takmer ako bájna Sibyla, predpovedať koho by ste pravdepodobne volili vo voľbách. Stačí, ak sa budete usmievať na obrazovku, kde sa vám premietne niekoľko politických subjektov v Európskom parlamente a  následne vám po naskenovaní tváre systém vyhodnotí, s ktorou stranou sa podľa biometrických údajov zhody tvárí najviac stotožňujete a za ktorú by teda fotokabína vo vašom mene volila. Okrem týchto technologických vychytávok bude mať pre vás JRC pripravené aj kvízy, hry a ukáže vám niekoľko ďalších zaujímavých moderných zariadení.

Za svoje poctivé snaženie si môžete vysúťažiť aj lákavé odmeny, pričom hlavné ceny, vrátane cesty do EÚ inštitúcií v Bruseli, budú odovzdané v EÚ Fun zóne v sobotu 13. júla 2019.

 

 

_mg_8311ab.jpg
© EU

 

EÚ Info Zóna © ZEK v SR

Nemať si kde kúpiť chutné jedlo a osviežujúci nápoj. Na Pohode to hýri všetkými možnými chuťami. Vie sa tam teda dosýta najesť zarytý mäsožrút, vegetarián, vegán, frutarián, polotarian a isteže aj flexitarián. A keď už sme pri tých potravinách, ak by vám hlavou blysli napríklad nejaké tie otázky k téme dvojakej kvality potravín v EÚ, neváhajte a príďte sa poinformovať k nám do EÚ Fun zóny. 

 

 

jedlo_ab.jpg
© EU

 

© Pexels

Na Pohode sa nedá ani sťažovať si na okolité prostredie. Festival sa síce koná na letisku, čo nemusí znieť práve ako najkrajšie miesto na svete, no organizátori Pohody vždy premenia túto plochu na nespoznanie. Areál letiska počas festivalu hýri už ikonickými dekoráciami, stále novými umeleckými inštaláciami i milými zákutiami a organizátori sa starajú aj o čistotu a poriadok. Zároveň sa okolo areálu Pohody týčia Západné Karpaty, neďaleko je údolie Váhu a v diaľke sa dá zazrieť aj Trenčiansky stredoveký hrad. Celkovo tak letisko zďaleka nepôsobí ako pustá nudná plocha, práve naopak, svojou farebnosťou a životom vytvára pocit pokoja a pulzuje v ňom množstvo pozitívnej energie. A keď už spomíname príjemné prostredie, to nájdete aj u nás v EÚ Fun zóne. Môžete sa tam prísť schladiť do tieňa stanu, oddýchnuť si na farebných tuli vakoch, ako aj vypočuť si vo vedľajšom stane – v našom EUrópa stagi, zaujímavé diskusie na zaujímavé témy vo formáte Café Európa.

 

 

_mg_0482ab.jpg
© EU

 

Café Európa na Pohode © ZEK v SR

Na Pohode sa nedá nediskutovať. Hneď v piatok sa tradičný diskusný maratón v EUropa stagi rozbehne vo veľkom štýle. Na pravé poludnie (o 12. hodine) príde s návštevníkmi Pohody diskutovať exkluzívny hosť, ktorého meno odhalíme až tesne pred diskusiou, prezradíme len, že to bude žena. Po krátkej polhodinovej pauze bude nasledovať druhá piatková diskusia pod názvom „Dezinformácie na Slovensku a v EÚ“ (13:30 hod). Témam fake news, dezinformáciám a ich vplyvu na nás sa budú venovať hostia M. Richter, K. Klingová a V. Šucha.

V sobotu sa prvá diskusia Café Európa (o 12:00 hod) bude niesť v hudobnom duchu a ústrednou sa stane netradičná otázka „Či gitary môžu zachrániť svet?“. Nad týmto pofilozofujú hostia F. Szép, Ch. Huber, A. Sarmast, E. Jal a A. Kreslina. Pohodová Café Európa ukončí svoju debatnú šnúru diskusiou pod názvom „Nežný zamat“ (o 13:30 hod), ktorej hosťami budú F. Gál, J. Urban a M. Kocáb.

V piatok a v sobotu (od 11:00 - 13:00 hod) vás navyše pozývame aj na interaktívne divadelné predstavenie „RADIO FRANKENSTEIN“. Tento divadelný počin sa bude zaoberať prepojením vedy a umenia, umelej inteligencie a jej dopadov na ľudstvo.  Na predstavení si môžete potrénovať aj vašu angličtinu, keďže predstavenie bude v tomto jazyku.  

U nás už intenzívne prípravy a balenie sa na tohtoročnú Pohodu pomaly vrcholia.  Veľmi sa na Pohodu tešíme a dúfame, že si ju spolu s nami užijete dosýta aj tento rok! 

 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
11. júna 2019