Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok21. januára 2016Odhadovaný čas čítania: 1 min

Nielen zdravotné sestry sa budú môcť zamestnať v rámci EÚ jednoduchšie

sestricky.png
© EU
Všeobecné zdravotné sestry, farmaceuti, fyzioterapeuti, realitní makléri či horskí vodcovi môžu od pondelka 18. januára 2016 vykonávať svoje povolanie oveľa jednoduchšie v celej EÚ a to vďaka európskemu profesijnému preukazu (EPC).

S európskym profesijným preukazom bude kvalifikácia oprávňujúca ľudí vykonávať spomínané povolania uznávaná v iných členských štátoch EÚ efektívnejšia. Hodnotenie bude fungovať na základe existujúcich pravidiel, avšak mechanizmus bude zjednodušený prostredníctvom elektronického procesu. Tento systém zároveň poskytuje záruku ochrany, ktorá predchádza zneužitiu: výstražný mechanizmus garantuje, že pacienti a spotrebitelia sú v EÚ primerane chránení.

Eurokomisárka Elżbieta Bieńkowska, zodpovedná za vnútorný trh, priemysel, podnikanie a stredné a malé podniky pri tejto príležitosti povedala: "Európsky profesijný preukaz je veľkým krokom vpred v zjednodušovaní a urýchľovaní práce pre kvalifikovaných Európanov tam, kde sú ich schopnosti potrebné, vyhľadávané a odmenené. Je to praktický nástroj, ktorý prináša výhody nielen pre odborníkov v daných profesiách, ale aj pre ľudí, ktorí vyhľadávajú ich služby. Ide o ďalšiu z výhod jednotného trhu EÚ."

Európsky profesijný preukaz nie je fyzickým preukazom. Ide o elektronický dôkaz toho, že ste prešli administratívnymi kontrolami a že štát, v ktorom chcete pracovať (hostiteľský štát), uznal vašu odbornú kvalifikáciu, alebo že ste splnili podmienky na dočasné poskytovanie služieb v tomto štáte.

  • Európsky profesijný preukaz 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
21. januára 2016