Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok27. januára 2021Odhadovaný čas čítania: 2 min

Nikdy nesmieme zabudnúť

osviencim-brezinka.png
© EU
Dňa 27. januára si pripomíname 76. výročie oslobodenia nacistického koncentračného tábora Osvienčim-Brezinka a uctievame si pamiatku miliónov židovských žien, mužov a detí, ako aj všetkých ostatných obetí, vrátane státisícov Rómov a Sintov zavraždených počas holokaustu. 

Antisemitizmus viedol k holokaustu, ale oslobodením nacistických koncentračných táborov, bohužiaľ, neskončil. 

Je znepokojujúce sledovať narastajúcu nenávisť voči Židom v Európe i mimo nej. Pandémia podnietila vzostup konšpiračných teórií a dezinformácií, ktoré často podnecujú antisemitské nálady. Sme svedkami znepokojujúceho nárastu skresľovania a popierania holokaustu.

Nikdy nesmieme zabudnúť.

„Keďže pamätné miesta sú v dôsledku pandémie zatvorené a počet osôb, ktoré prežili, klesá, musíme nájsť nové spôsoby, ako si ich pripomínať. Vzhľadom na to, že sa konšpiračné teórie šíria na sociálnych médiách, musíme našu mladú generáciu vzdelávať, a tak ju chrániť pred antisemitizmom,“ pripomenula pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.

„Šírenie dezinformácií zdôrazňuje potrebu spolupráce orgánov, platforiem sociálnych médií a používateľov, aby sa zabezpečilo, že na internete aj mimo neho nebudú skresľované historické fakty. Záleží na faktoch, a história je takisto dôležitá. Sme odhodlaní tento boj vyhrať. Európa prosperuje, keď jej židovská komunita a iné menšiny môžu žiť v mieri a harmónii. Preto neskôr v tomto roku predložíme stratégiu boja proti antisemitizmu a podpory židovského života v Európe,“ povedala šéfka Eurokomisie von der Leyen.

Súvislosti

Komisia predloží v roku 2021 stratégiu boja proti antisemitizmu a podpory židovského života s cieľom podporiť krajiny EÚ a občiansku spoločnosť v boji proti antisemitizmu. Pamiatka obetí holokaustu bude aj naďalej základným pilierom úsilia o zabezpečenie toho, aby sme nikdy nezabudli na našu históriu.

Európsky legislatívny rámec zabezpečuje ochranu pred násilím, diskrimináciou a prejavmi nepriateľstva motivovanými antisemitizmom a kriminalizuje popieranie a skresľovanie holokaustu v celej Európe.

V roku 2005 Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov prijalo rezolúciu o pamiatke holokaustu (60/7), v ktorej bol 27. január vyhlásený za medzinárodný spomienkový deň na pamiatku obetí holokaustu. V tento deň si pripomíname oslobodenie koncentračného a vyhladzovacieho tábora Osvienčim-Brezinka spojeneckými vojskami 27. januára 1945.

V rezolúcii sa vyzýva každý členský štát OSN, aby si uctil pamiatku obetí holokaustu a s cieľom zabrániť budúcim aktom genocídy podporil rozvoj vzdelávacích programov o histórii holokaustu. Vyzýva na aktívne zachovávanie miest spojených s holokaustom, ktoré slúžili ako nacistické tábory smrti, koncentračné tábory, tábory nútených prác a väznice.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
27. januára 2021