Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok4. marca 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 7 min

Nikdy nezabudneme na solidaritu obyvateľov Slovenska

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo štvrtok mimoriadne navštívila Slovensko v kontexte aktuálneho diania na Ukrajine a prudkého nárastu utečencov na hraniciach EÚ. 

Ursula von der Leyenová 3.3.2022

Skutočným cieľom mojej cesty je osobne sa poďakovať vám a obyvateľom Slovenska za jeho výnimočné úsilie o podporu a prichýlenie ľudí, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine. A myslím si, že v tejto veľmi temnej hodine je obdivuhodné vidieť jednotu a vidieť solidaritu, ktorá skutočne vrhá pozitívne svetlo na veľmi, veľmi zložitú situáciu. Vieme, že státisíce ľudí utekajú pred Putinovými bombami na Ukrajine. Opúšťajú svoje domovy; opúšťajú svoje životy. Naše hranice doteraz prekročilo viac ako milión ľudí. Len samotné Slovensko sa doteraz postaralo o 80 000 z nich, prichýlilo ich, poskytlo im jedlo, prístrešok a ľudské teplo. Za to by som úprimne chcela zložiť poklonu obyvateľom Slovenska a Vám, pán premiér.

Videli sme veľmi dojímavé príklady. V Snine, napríklad, Štefan obišiel celé mesto, aby zozbieral všetko potrebné – vankúše, prikrývky, jedlo – a v miestnej telocvični zriadil útočisko na noc. Alebo príbeh zo Svidníku, kde Jaroslav a Svitlana prichýlili pod svoju strechu štyri ukrajinské ženy a ich deti, zatiaľ čo ich manželia zostali za hranicami bojovať za svoju krajinu. Alebo príbeh vodiča autobusu, ktorého vyslali na hranicu vyzdvihnúť osem študentov, no bol taký dojatý, že sa vrátil pre ďalších 50 ľudí, aby jednoducho pomohol. Toto sú len individuálne príklady, ukazujú však, ako dnes obyvatelia Slovenska konajú. Slovensko sa skutočne zaktivizovalo, aby privítalo utečencov a my sme mu za to veľmi, veľmi vďační. Nemali by sme zabúdať, že práve konvoj zo Slovenska bol prvým konvojom, ktorý sa po začatí invázie dostal do Kyjeva. A aj za to sa chcem skutočne poďakovať. Pretože ide o príklad skutočnej európskej solidarity.

Európska únia ako celok, samozrejme, takisto podporuje ľudí, ktorí utekajú pred touto vojnou. V prvom rade zabezpečíme, aby sme im poskytli účinnú a rýchlu ochranu. Práve pre takéto prípady Európska komisia navrhla mechanizmus dočasnej ochrany. To znamená, že utečenci z Ukrajiny majú okamžite právo na pobyt v Európskej únii na jeden rok a toto právo môže byť automaticky predĺžené na dva roky. S tým je spojený prístup na trh práce, prístup detí do škôl a okamžitý prístup k zdravotnej starostlivosti. Išli ste príkladom, keď ste uplatnili svoje vnútroštátne právne predpisy. Teraz my prijímame príslušné kroky na úrovni celej Európskej únie a poskytujeme Ukrajincom prichádzajúcim do Európskej únie dvojročnú perspektívu, aby tu boli okamžite vítaní, mali právo na pobyt a mohli pokračovať vo svojich životoch.

Súbežne s tým sme vydali pokyny týkajúce sa riadenia hraníc. Aj v tejto oblasti je dôležité zjednodušiť postupy. Mechanizmus dočasnej ochrany nám situáciu veľmi, veľmi uľahčuje. Pretože vieme, že príde ešte viac utečencov a že musíme konať rýchlo, aby sme im okamžite poskytli možnosť a perspektívu zdržiavať sa tu, ale aj presúvať sa do iných častí Európskej únie.

Druhou témou, ktorú chcem spomenúť, je humanitárna pomoc. Humanitárna pomoc na vyrovnanie sa s dôsledkami tejto vojny v jednotlivých krajinách a, samozrejme, aj pre utečencov. V Európskom parlamente som oznámila, že z rozpočtu EÚ vyčleníme na humanitárnu pomoc pre utečencov najmenej 500 miliónov EUR. Vieme, že je to len začiatok. Chceme vám však vyslať signál: vieme, že všetky krajiny, ktoré susedia s Ukrajinou, vynakladajú na privítanie utečencov obrovské úsilie. Stojíme pri vás – a to, samozrejme, znamená, že túto záťaž nesieme spoločne s vami. Európa je pripravená poskytnúť vám za vaše úsilie kompenzácie.

Teraz potrebujeme – a táto téma je pre mňa dôležitá – dostať pomoc aj na Ukrajinu, k ľuďom, ktorí ju zúfalo potrebujú. A na to musíme otvoriť humanitárne koridory. Humanitárne konvoje potrebujú bezpečný prechod a civilné obyvateľstvo musí mať možnosť bezpečne opustiť obliehané mestá. Rusko preto musí umožniť našim humanitárnym partnerom, aby poskytli pomoc ľuďom, ktorí sa nachádzajú vo vojnovej zóne.

V rámci neochvejnej podpory pre Ukrajinu reagujeme aj veľmi dôraznými opatreniami. To, čo je pre mňa tu, na Slovensku, dôležité, je predovšetkým oceniť vaše úsilie a poďakovať sa vám za ponuku humanitárneho centra alebo – ako ho niekedy nazývame – centra pre civilnú ochranu. Je to veľmi dôležité, pretože nám to umožňuje prijímať pomoc z iných členských štátov – v tomto prípade napríklad do humanitárneho centra, ktoré budujete – a distribuovať ju do regiónu. Veľká vďaka za vašu ochotu hostiť toto centrum. Ďakujeme vám za váš pragmatizmus. Ponúkame odborné znalosti, odborníkov, ktorí vedia, ako tieto krízy okamžite riešiť, a ktorí budú schopní zorganizovať napríklad aj iných podporovateľov z OSN alebo mimovládnych organizácií, aby sme skutočne zaistili napríklad pomoc Červeného kríža, aby sme skutočne mali pomoc, ktorá sa rýchlo dostane k ľuďom, ktorí ju zúfalo potrebujú.

A ďalšou témou sú sankcie voči ruskému vedeniu za svojvoľnú vojnu, ktorú vedú na Ukrajine. Naším cieľom je túto inváziu zastaviť a zabrániť Kremľu vo financovaní tejto vojny proti susednej krajine. Preto sme zaviedli rozsiahle sankcie, a to neskutočne rýchlo, do niekoľkých hodín. Tieto sankcie uplatňujú aj naši spojenci a partneri. Doteraz sa k plnému uplatňovaniu našich sankcií pripojilo viac ako 40 krajín na celom svete. Spomínali ste včerajšie veľkolepé víťazstvo pre Ukrajinu, keď na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov 141 krajín odsúdilo vojnu Ruska. Tri vlny sankcií, ktoré sme už zaviedli, majú obrovský vplyv na ruské hospodárstvo, a tak aj na Putinove vojnové snahy. A zavedieme aj ďalšie opatrenia, ak sa situácia v teréne ešte zhorší.

A napokon, ako ste uviedli, musíme byť reálne pripravení aj na odvetné opatrenia zo strany Ruska a Kremľa. A jednou z hlavných tém sú LNG a energia. Od dnešného dňa môžeme skutočne tvrdiť, že ako Európska únia dokážeme túto vykurovaciu sezónu zvládnuť, aj keby sme boli od ruského plynu úplne odpojení. Naši priatelia na celom svete, ktorí dodávajú LNG, sú ochotní dodávky LNG zvýšiť. Takže vďaka zásobám, ktoré máme, a dodatočným dodávkam LNG od partnerov z celého sveta túto zimu zvládneme. Teraz sa pripravujeme na to, aby sme sa tejto závislosti od ruského plynu zbavili a prešli na nové zdroje, aby sme svoje zdroje dodávok energie diverzifikovali. Na čele zoznamu sú samozrejme obnoviteľné zdroje energie. Pretože obnoviteľné zdroje energie sú čisté a sú domáce. Naše investovanie do obnoviteľných zdrojov energie teda predstavuje strategickú investíciu. Ide zároveň o strategickú investíciu do našej nezávislosti od ruských fosílnych palív.

Bomby naďalej vybuchujú a my vzdávame hold odhodlaniu a statočnosti ukrajinského ľudu a výnimočnému vedeniu prezidenta Zelenského. Sú inšpiráciou pre nás všetkých. A nikdy nezabudneme, ako v týchto ťažkých dňoch bránia naše hodnoty, zásady nezávislosti a slobody. Zároveň však nikdy nezabudneme na solidaritu obyvateľov Slovenska. Preto veľmi pekne ďakujem.

Vyhlásenie predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom slovenskej vlády Eduardom Hegerom dňa 3. marca 2022 v Bratislave pri príležitosti jej mimoriadnej návštevy Slovenska. 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
4. marca 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku