Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
  • Denné spravodajstvo
  • 10. februára 2025
  • Zastúpenie na Slovensku
  • Odhadovaný čas čítania: 7 min

Nové opatrenia na zaistenie bezpečného a udržateľného dovozu v elektronickom obchode

Traja zo štyroch Európanov pravidelne nakupujú online. EÚ chce zabezpečiť, aby bol tovar vstupujúci na náš trh bezpečný a aby všetci obchodníci rešpektovali práva spotrebiteľov. 

Electronic payments

Komisia prijíma opatrenia na riešenie rizík spojených s dovozom nízkohodnotného tovaru, ktorý sa predáva prostredníctvom online maloobchodníkov a trhovísk mimo EÚ, kde pôsobia predajcovia z krajín mimo EÚ.

Tieto opatrenia sú súčasťou oznámenia o elektronickom obchode s názvom Komplexný súbor nástrojov EÚ pre bezpečný a udržateľný elektronický obchod, ktoré Komisia navrhuje. Komisia tiež podporuje opatrenia v oblasti ciel a obchodu, ako sú zavedenie colných kontrol, ochrana spotrebiteľa a akty o digitálnych službách a digitálnych trhoch.

V minulom roku vstúpilo na trh EÚ približne 4,6 miliardy zásielok s nízkou hodnotou, t. j. tovaru s hodnotou nepresahujúcou 150 eur. To predstavuje 12 miliónov balíkov denne. Je to dvojnásobok oproti roku 2023 a trojnásobok oproti roku 2022, pričom sa zistilo, že mnohé z týchto výrobkov neboli v súlade s európskymi právnymi predpismi. Tento prudký nárast vyvoláva mnohé obavy. Do EÚ vstupuje najmä čoraz viac škodlivých výrobkov. Európskym predajcom, ktorí dodržiavajú naše prísne normy na výrobky, navyše hrozí, že ich poškodia nekalé praktiky a predaj falšovaného tovaru prostredníctvom online trhovísk. Veľký počet prepravovaných balíkov má v neposlednom rade negatívny vplyv na životné prostredie a klímu.

Európski spotrebitelia by mali mať možnosť naplno využívať potenciál elektronického obchodu a mali by mať prístup k vyhovujúcim, cenovo dostupným, bezpečným a kvalitným výrobkom online. Európske podniky by zároveň mali mať na jednotnom trhu rovnaké podmienky.

"S rozmachom elektronického obchodu musíme ešte viac posilniť ochranu trhu EÚ pred nevyhovujúcimi výrobkami a zabezpečiť spravodlivú hospodársku súťaž pre európskych prevádzkovateľov aj prevádzkovateľov z tretích krajín. Naše colné orgány na hraniciach sú naším zrakom v prvej línii. Musíme ich preto vybaviť vhodnými nástrojmi na posilnenie kapacít presadzovania práva v úzkej spolupráci s inými orgánmi, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri kontrole tovaru vstupujúceho na trh EÚ. Ambiciózna reforma colnej únie, ktorú Komisia predložila v máji 2023, má odstrániť oslobodenie od cla pre zásielky s nízkou hodnotou a zároveň posilniť kontroly prostredníctvom navrhovaného Colného orgánu EÚ a Colného dátového centra EÚ. Táto reforma predstavuje zásadnú zmenu, pokiaľ ide o vytvorenie rovnakých podmienok pre aktérov v oblasti elektronického obchodu," hovorí Maroš Šefčovič, komisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť, medziinštitucionálne vzťahy a transparentnosť

V oznámení Komisia uvádza všetky nástroje, ktoré už EÚ má k dispozícii, a zdôrazňuje iniciatívy, o ktorých v súčasnosti rokujú spoluzákonodarcovia. Okrem toho sa v ňom navrhujú nové spoločné opatrenia na riešenie obáv vyplývajúcich z prudkého nárastu nebezpečných, falšovaných a inak nevyhovujúcich alebo ilegálnych výrobkov, ktoré vstupujú na trh: 

  • colná reforma vrátane výzvy spoluzákonodarcom, aby urýchlene prijali navrhovaný balík reforiem colnej únie, ktorý umožní rýchle vykonávanie nových pravidiel s cieľom zabezpečiť rovnaké podmienky v oblasti elektronického obchodu. Patrí medzi ne zrušenie oslobodenia od cla pre balíky s nízkou hodnotou nepresahujúcou 150 eur a posilnenie kontrolných kapacít, ako sú lepšia výmena údajov a posudzovanie rizika. Komisia takisto vyzýva spoluzákonodarcov, aby zvážili ďalšie opatrenia týkajúce sa položiek elektronického obchodu dovážaných do EÚ priamo spotrebiteľom, ako napr. nediskriminačný manipulačný poplatok, s cieľom riešiť rastúce náklady súvisiace s dohľadom nad súladom miliárd takýchto zásielok s pravidlami EÚ,
  • cielené opatrenia pre dovážaný tovar vrátane zavedenia koordinovaných kontrol medzi colnými orgánmi a orgánmi dohľadu nad trhom, ako aj koordinované opatrenia v oblasti bezpečnosti výrobkov, ako je prvá kontrolná akcia v histórii zameraná na bezpečnosť výrobkov. Vďaka tomu by sa mal z trhu odstrániť nevyhovujúci tovar a malo by to prispieť k zhromažďovaniu dôkazov na účely analýzy rizík a doplnkových opatrení. Budúce kontroly sa na priebežnom základe zintenzívnia v prípade určitých hospodárskych subjektov, tovaru alebo obchodných tokov vzhľadom na analýzu rizík. Čím vyššia je miera nesúladu s predpismi, tým vyššia by mala byť úroveň ostražitosti v nasledujúcich fázach, zatiaľ čo sankcie by mali odrážať prípady systematického nesúladu,
  • ochrana spotrebiteľov na online trhoviskách, zdôraznenie postupov elektronického obchodu ako jasnej priority v oblasti presadzovania práva podľa aktu o digitálnych službách, ako aj nástrojov, ako je akt o digitálnych trhoch, a nástrojov, ktoré sa vzťahujú na všetkých obchodníkov: nariadenie o všeobecnej bezpečnosti výrobkov, nariadenie o spolupráci v oblasti ochrany spotrebiteľa a sieť na ochranu spotrebiteľa,
  • používanie digitálnych nástrojov, ktoré môžu pomôcť uľahčiť dohľad nad prostredím elektronického obchodu prostredníctvom digitálneho pasu výrobku a nových nástrojov umelej inteligencie na odhaľovanie potenciálne nevyhovujúcich výrobkov,
  • ochrana životného prostredia vrátane prijatia prvého akčného plánu týkajúceho sa nariadenia o ekodizajne udržateľných výrobkov a výzvy na urýchlené prijatie cielenej zmeny rámcovej smernice o odpade,
  • posilnenie postavenia spotrebiteľov a obchodníkov prostredníctvom kampaní na zvyšovanie povedomia o právach spotrebiteľov, rizikách a mechanizmoch nápravy,
  • medzinárodná spolupráca a obchod vrátane poskytovania odbornej prípravy o pravidlách EÚ v oblasti bezpečnosti výrobkov a posudzovania akýchkoľvek dôkazov, ktoré sa môžu objaviť v súvislosti s dumpingom a subvencovaním.

Komisia vyzýva členské štáty, aby sa spoločne ako Tím Európa zamerali na významnú úlohu zlepšiť účinnosť opatrení prijatých vnútroštátnymi orgánmi a Komisiou.

Sieť vnútroštátnych spotrebiteľských orgánov pre spoluprácu v oblasti ochrany spotrebiteľa (sieť CPC) a Komisia takisto informovali Shein o začatí koordinovaného postupu. 

Ďalšie kroky

Komisia vyzýva k spolupráci s členskými štátmi, spoluzákonodarcami a všetkými zainteresovanými stranami, aby sa zaviedli opatrenia uvedené v oznámení.

Komisia do jedného roka posúdi účinok ohlásených opatrení a uverejní správu o zisteniach vyplývajúcich zo zvýšených kontrol.

Na základe výsledkov a po konzultácii s príslušnými orgánmi členských štátov a zainteresovanými stranami Komisia zváži, či sú existujúce rámce a činnosti v oblasti presadzovania práva dostatočné a primerané. V opačnom prípade sa zvážia ďalšie opatrenia a návrhy na posilnenie vykonávania a presadzovania pravidiel EÚ.

Súvislosti

Elektronický obchod prináša mnohé výhody spotrebiteľom, podnikom, vrátane MSP, a hospodárstvu EÚ ako celku, pričom približne 70 % Európanov pravidelne nakupuje výrobky online. Predstavuje však aj určité výzvy. Platí to najmä v prípade dovozu tovaru v rámci elektronického obchodu, ktorý sa predáva a dodáva priamo spotrebiteľom v EÚ prostredníctvom online maloobchodníkov a trhovísk.

Colné orgány čelia rastúcemu pracovnému zaťaženiu a objavujú sa riziká týkajúce sa bezpečnosti výrobkov a ich súladu s predpismi, ilegálneho tovaru, udržateľnosti a nekalej hospodárskej súťaže pre zodpovedné podniky. Napríklad približne polovica falšovaných výrobkov zaistených na hraniciach EÚ, ktoré porušili práva duševného vlastníctva MSP, bola zakúpená online.

Ďalšie informácie

Oznámenie o komplexnom súbore nástrojov EÚ pre bezpečný a udržateľný elektronický obchod

Otázky a odpovede

Prehľad o oznámení

Systém Safety Gate: systém EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
10. februára 2025
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku