Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok2. augusta 2016Odhadovaný čas čítania: 2 min

Nový britský eurokomisár Julian King by mal byť zodpovedný za bezpečnostnú úniu

julian_king_web.jpg
© EU
Ešte 11. júla 2016 predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker oznámil, že na poste bývalého britského eurokomisára Jonathana Hilla, ktorý odstúpil v reakcii na referendum o vystúpení Británie z EÚ, vymenuje jeho krajana Juliana Kinga. Juncker 2. augusta 2016 oficiálne oznámil, že novému komisárovi chce priradiť agendu bezpečnosti, ktorá zahŕňa aj boj proti terorizmu, organizovanej trestnej činnosti a počítačovej kriminalite.

Julian King, ako komisár pre bezpečnostnú úniu, by mal podporovať implementáciu Európskej agendy pre bezpečnosť, ktorú Komisia predstavila v apríli 2015.

Juncker zaslal Julianovi Kingovi list, ktorý obsahuje podrobné informácie o jeho hlavných úlohách a kompetenciách v novej funkcii. Eurokomisár bude pôsobiť pod vedením prvého podpredsedu Európskej komisie Fransa Timmermansa, zodpovedného za lepšiu právnu reguláciu, medziinštitucionálne vzťahy, právny štát a Chartu základných práv. Bude tiež dopĺňať prácu komisára pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitrisa Avramopoulosa.

Jeho pracovný tím budú tvoriť odborníci z rôznych generálnych riaditeľstiev (mobilita a doprava; komunikačné siete, obsah a technológie; energetika), vedení GR pre migráciu a vnútorné záležitosti. Kompetencie ostatných komisárov sa však týmto nemenia.

Predseda EK svoje rozhodnutie konzultoval s prezidentom Európskeho parlamentu (EP) Martinom Schulzom a ďalšími členmi EP. Informoval tiež britskú premiérku Theresu Mayovú.

Počas formálnej konzultácie Rady s Európskym parlamentom bude mať Sir Julian King status dezignovaného komisára. Získa tak právo obrátiť sa na príslušné útvary Komisie, aby pripravili jeho výmenu názorov s Európskym parlamentom. Na zasadnutiach kolégia komisárov sa začne zúčastňovať až potom, ako ho Rada vymenuje po dohode s predsedom Komisie.

Nomináciu Juliana Kinga ako komisára zastupujúceho Veľkú Britániu navrhol ešte 7. júla 2016 vtedajší britský premiér David Cameron. Theresa Mayová s týmto návrhom následne súhlasila. Výmena názorov medzi sirom Julianom Kingom a členmi príslušného výboru Európskeho parlamentu by mala prebehnúť na začiatku tohtoročnej jesene.

Viac informácií (v angličtine) nájdete tu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
2. augusta 2016