Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok9. júla 2019Odhadovaný čas čítania: 1 min

Obchodovanie bez ciel medzi Úniou a niektorými juhoamerickými krajinami

mercosur.png
© EU
Na konci júna uzavrela Európska únia spolu s členskými štátmi zoskupenia Mercosur (Brazília, Argentína, Uruguaj, Paraguaj) významnú obchodnú dohodu, ktorá sa dotkne až 780 miliónov obyvateľov. Dohoda je založená na predpoklade, že obchod by sa nemal uskutočňovať na úkor životného prostredia alebo pracovných podmienok, podporuje trvalo udržateľný rozvoj a posilňuje úzke politické a hospodárske vzťahy medzi oboma subjektami. 

Kľúčovým elementom tejto dohody je zrušenie ciel medzi Európskou úniou a krajinami Mercosuru. Časom by sa mali odstrániť clá na celkovo až 91% tovarov, ktoré podniky EÚ vyvážajú do tohto regiónu. Európske spoločnosti tak budú profitovať z privilegovaného prístupu na trh s viac ako 260 miliónmi obyvateľov bez povinnosti platenia colných poplatkov, čo vývozcom ročne ušetrí viac ako 4 miliardy eur. Čo sa týka krajín Mercosuru, odstránia sa clá až na 92% tovaru vyváženého do Európskej únie. V konečnom dôsledku si vďaka tejto dohode obe strany zjednodušili hraničné kontroly, znížili byrokraciu a obmedzili využívanie vývozných daní. A nejde len o odstránenie vysokých ciel, ale aj o právne záruky na ochranu pred imitáciou európskych výrobkov a podporu dobrovoľných obchodných postupov zo strán spoločností v sociálnych a environmentálnych aspektoch. 


Dosiahnutá dohoda teda prinesie významné hospodárske výhody a taktiež zavedie vysoké štandardy. Okrem obchodu sa dotýka aj ďalších oblastí, ako napr. mnohostranných záväzkov v oblasti práce a životného prostredia, ochrany ľudských práv a pôvodných spoločenstiev, či ochrany klímy prostredníctvom implementácie Parížskej klimatickej dohody. 


V súčasnosti obe strany vykonávajú právnu revíziu dohodnutého textu, ktorý je súčasťou novej komplexnej dohody o pridružení. Tá pritom nie len že posilní politický dialóg a zintenzívni spoluprácu, no vďaka nej sa podporia i pozície EÚ v mnohých globálnych oblastiach. Najvyššou prioritou oboch subjektov je predložiť konečnú verziu dohody a všetky jej obchodné aspekty v čo najkratšom možnom čase.


 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
9. júla 2019