Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok21. októbra 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 3 min

Október je Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti

Narastajúci počet kybernetických útokov na Slovensku i v zahraničí a čoraz väčšia vynaliezavosť útočníkov poukazujú na potrebu ochrany ľudí v online priestore. Aj preto sa október stal Európskym mesiacom kybernetickej bezpečnosti. 

Kybernetická bezpečnosť

Pasce v online priestore na nás číhajú denne. Nárast kybernetických útokov bol pozorovateľný aj počas pandémie COVID-19, kedy sa stali terčmi útokov napríklad nemocnice či výskumné centrá. Napriek tomu, že sa tieto útoky odohrávajú v internetovom priestore, môžu mať vážne dopady aj na ľudský život. Odhaliť kybernetického útočníka je v porovnaní s inými trestnými činmi náročné, niekedy až priam nemožné. Najnovší prieskum Eurobarometra pritom ukázal, že len 17 % Slovákov sa cíti byť veľmi dobre informovaných o rizikách kybernetického útoku.

Je preto dôležité osvojiť si aspoň základné povedomie a rozvíjať správne návyky, vďaka ktorým bude hrozieb vo virtuálnom svete ubúdať. Zvyšovanie povedomia o význame a dôležitosti ochrany v internetovom a počítačovom priestore, ale aj vzdelávanie občanov EÚ v tejto oblasti sú hlavnými cieľmi európskeho mesiaca kybernetickej bezpečnosti. Tento rok sa pozornosť zameriava najmä na ochranu obyvateľov EÚ pred phishingom and ransomvérom.

Phishing je druh kybernetického útoku, v ktorom útočník svojou dôveryhodnosťou presvedčí obeť, aby mu poskytla osobné, finančné alebo iné informácie. Výsledky Eurobarometra ukazujú, že práve phishing patrí k druhému najčastejšiemu útoku v rámci Európskej únie. Ransomvér je najničivejší druh kybernetického útoku. Ide o typ škodlivého programu ktorý umožňuje útočníkovi prevziať kontrolu nad počítačom, tabletom či smartfónom a požadovať peniaze za ich vrátenie. Do zariadenia sa dostane po tom, ako používateľ klikol na podozrivý link alebo si stiahol neoverený obsah z internetu.

Európska komisia zahrnula kybernetickú bezpečnosť a prevenciu pred online útokmi medzi svoje kľúčové priority. Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti je každoročnou kampaňou Agentúry Európskej únie pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA), ktorá zvyšuje povedomie o význame  bezpečnosti v online priestore. Celý október je venovaný vzdelávacím aktivitám aj podujatiam pre občanov a inštitúcie naprieč Európou. Hlavnou témou tohtoročnej kampane je myšlienka, že kybernetická bezpečnosť je zdieľaná bezpečnosť. Osvetová kampaň o  hrozbách na internete sa nesie v duchu výstižného hesla „Uvažuj skôr, než klikneš“  (#ThinkB4UClick).

V rámci iniciatívy pri príležitosti Európskeho mesiaca kybernetickej bezpečnosti sa členské štáty mali možnosť zapojiť a hlasovať za najinovatívnejšie a najzaujímavejšie materiály vytvorené v priebehu kampane mesiaca kybernetickej bezpečnosti. Za najlepšie materiály boli vybrané videá zo Slovinska a Belgicka, ako aj infografika z Írska a učebný materiál z Grécka. Materiály si môžete prehliadnuť tu.

V kontexte kybernetickej bezpečnosti prijala Európska komisia taktiež nové pravidlá zodpovednosti za výrobky a umelú inteligenciu,  ktoré majú chrániť spotrebiteľov a podporiť inovácie. Nové pravidlá ponúknu právnu istotu podnikom v investíciách, ako aj možnosť spravodlivého odškodnenia  obetiam, ktoré používanie umelej inteligencie poškodilo. Súčasťou návrhu je prevratná harmonizácia vnútroštátnych pravidiel zodpovednosti za umelú inteligenciu.

Okrem tohto návrhu predstavila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v tohtoročnej Správe o stave Únie aj ochranu spotrebiteľov pred výrobkami s nedostatočnými ochrannými prvkami. Tento právny predpis má chrániť užívateľov tým, že zavádza nové požiadavky týkajúce sa kybernetickej bezpečnosti výrobkov počas ich celého životného cyklu. Tie zaistia, že digitálne nástroje budú pre obyvateľov EÚ bezpečnejšie.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
21. októbra 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku