Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok21. februára 2023Zastúpenie na Slovensku

Podpredsedníčka Európskej komisie Jourová si uctila pamiatku Jána a Martiny

Krátko pred piatym výročím vraždy novinára a jeho snúbenice navštívila podpredsedníčka Komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová Bratislavu. Vzdala hold obetiam a diskutovala o slobode médií. 

Jourová

Podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová prišla v pondelok na oficiálnu návštevu Slovenska. Stretla sa s ministerkou kultúry SR Natáliou Milanovou a ocenila slovenskú podporu európskeho zákona o slobode médií. Ten má posilniť nezávislosť novinárov v jednotlivých členských štátoch EÚ a zaistiť lepšiu ochranu plurality a slobody médií v EÚ.  

„Prebiehajúca ruská agresia na Ukrajine nám jasne ukazuje, že demokracie sa musia spojiť, aby bránili svoje hodnoty, vrátane hodnoty slobody slova a nezávislosti médií. Bez slobodných médií je ťažšie dopracovať sa k pravde, je ťažšie mať k pravde prístup," povedala podpredsedníčka Jourová na Medzinárodnej konferencii o slobode médií Media Freedom 2023 v Bratislave.  

Jourová

Eurokomisárka sa tiež zúčastnila diskusie za okrúhlym stolom so slovenskými odborníkmi na boj proti hybridným hrozbám a dezinformáciám. Hovorili spolu o stave implementácie európskych opatrení, ktoré sú nevyhnutné a potrebné na znižovanie narastajúceho škodlivého obsahu v slovenskom informačnom priestore, o nedostatočnej aktivite zo strany sociálnych médií regulovať šírenie nezákonného obsahu, či o možnostiach spolupráce medzi Európskou komisiou a členskými štátmi EÚ pri zlepšovaní kvality informácií v online priestore.  

Pri príležitosti piateho výročia vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej eurokomisárka Jourová tiež navštívila pamätník zavraždenej dvojice na bratislavskom Námestí SNP. V mene Európskej komisie vyjadrila rodinám a kolegom Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej hlbokú sústrasť a pokračujúcu plnú podporu.  

Jourová

Vo večerných hodinách sa podpredsedníčka zúčastnila spomienkového podujatia "Týždeň Jána a Martiny: 5 rokov po" v bratislavskej Starej tržnici. Týmto podujatím zároveň odštartoval týždňový spomienkový program za zavraždeného novinára a jeho snúbenicu plný diskusií, koncertov, premietaní, ale aj krstu knihy, ktorá je výberom článkov Jána Kuciaka z rokov 2015 až 2018. 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
21. februára 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku