Prejsť na hlavný obsah
Logo Európskej komisie
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok25. októbra 2021

Poznáme finalistov ocenenia Roma Spirit 2021

Už po trinásty krát prináša ocenenie Roma Spirit 21 inšpiratívnych príbehov a predstavuje 21 finálových nominácií! 

Roma Spirit 2021

Verejnosť sa najbližšie dni bude mať možnosť zoznámiť s rozsiahlymi aktivitami a projektami úspešných mimovládnych organizácií Eduma n.o., Návrat o.z., či Spokojnosť – centrum sociálnych služieb z Prievidze.

Medzi 3 finálové nominácie v kategórii Spoločnosť a zamestnávateľ postúpila spoločnosť pôsobiaca v Poprade, Pasell Slovakia s.r.o., Základná škola s materskou školou v obci Jurské, či Stredná odborná škola technická z Košíc. Roma Spirit zavíta do mesta Fiľakovo, obce Radnovce a Vtáčkovce. Predstaví výnimočné osobnosti ako pedagogičku pani Janu Pierovú, Jarmilu Holubovú, ktorá tvorí komunikačný most medzi majoritou a rómskou komunitou v Spišskom Podhradí a mladého športovca Viliama Tanka.

V kategórii Médiá zabojujú o ocenenie novinár a redaktor Jozef Šivák, aktivistka a influencerka Denisa Havrľová ale aj projekt Romale z dielne Art society s.r.o. V kategórii Kultúra trojicu finalistov zastupuje módny dizajnér Pavel Berky, osobitý raper Rudo Danihel alias Čavalenky a spisovateľka Nadežda Malčeková, píšuca pod pseudonymom Nela Nezábudková.

Prípravný výbor, ktorý z 130 prijatých prihlášok, vybral 21 finálových nominácií zaujal výnimočný počin pána Alexandra Mušinku, ktorý spracoval monografiu Eleny Lackovej, precízne spracovanie jedinečného Rómsko-slovenského frazeologického slovníka pani Martinou Horňákovou, ale aj televízna relácia S vami doma (Tumenca khere), ktorá bola určená pre deti bez internetového pripojenia z dielne národnostného vysielania RTVS.

Kto si nakoniec odnesie ocenenie Roma Spirit 2021, o tom rozhodne medzinárodná Odborná porota a Porota čin roka. Galavečer odovzdávania ocenení Roma Spirit 2021 bude vysielať RTVS v predvečer Medzinárodného dňa ľudských práv, 8. decembra 2021 o 20:10 hod. .

Vyhlasovateľmi 13. ročníka Roma Spirit sú Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) a Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS). Záštitu nad podujatím prevzala prezidentka Slovenskej republiky, Zuzana Čaputová a verejná ochrankyňa práv, Mária Patakyová. Partnerom Roma Spirit je aj Európska komisia. 

Roma Spirit je verejnou platformou, ktorá už od roku 2009 vytvára komunitu a priestor na rozvoj interkultúrneho dialógu, prezentáciu reálnych príbehov a aktivít zameraných na podporu rómskych komunít a spolužitia. Roma Spirit oceňuje a širokej verejnosti približuje aktivity jednotlivcov a organizácií, ktorí sa zasadzujú za šírenie porozumenia a budovania rešpektu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
25. októbra 2021