Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok25. októbra 2021Odhadovaný čas čítania: 2 min

Poznáme finalistov ocenenia Roma Spirit 2021

Už po trinásty krát prináša ocenenie Roma Spirit 21 inšpiratívnych príbehov a predstavuje 21 finálových nominácií! 

Roma Spirit 2021

Verejnosť sa najbližšie dni bude mať možnosť zoznámiť s rozsiahlymi aktivitami a projektami úspešných mimovládnych organizácií Eduma n.o., Návrat o.z., či Spokojnosť – centrum sociálnych služieb z Prievidze.

Medzi 3 finálové nominácie v kategórii Spoločnosť a zamestnávateľ postúpila spoločnosť pôsobiaca v Poprade, Pasell Slovakia s.r.o., Základná škola s materskou školou v obci Jurské, či Stredná odborná škola technická z Košíc. Roma Spirit zavíta do mesta Fiľakovo, obce Radnovce a Vtáčkovce. Predstaví výnimočné osobnosti ako pedagogičku pani Janu Pierovú, Jarmilu Holubovú, ktorá tvorí komunikačný most medzi majoritou a rómskou komunitou v Spišskom Podhradí a mladého športovca Viliama Tanka.

V kategórii Médiá zabojujú o ocenenie novinár a redaktor Jozef Šivák, aktivistka a influencerka Denisa Havrľová ale aj projekt Romale z dielne Art society s.r.o. V kategórii Kultúra trojicu finalistov zastupuje módny dizajnér Pavel Berky, osobitý raper Rudo Danihel alias Čavalenky a spisovateľka Nadežda Malčeková, píšuca pod pseudonymom Nela Nezábudková.

Prípravný výbor, ktorý z 130 prijatých prihlášok, vybral 21 finálových nominácií zaujal výnimočný počin pána Alexandra Mušinku, ktorý spracoval monografiu Eleny Lackovej, precízne spracovanie jedinečného Rómsko-slovenského frazeologického slovníka pani Martinou Horňákovou, ale aj televízna relácia S vami doma (Tumenca khere), ktorá bola určená pre deti bez internetového pripojenia z dielne národnostného vysielania RTVS.

Kto si nakoniec odnesie ocenenie Roma Spirit 2021, o tom rozhodne medzinárodná Odborná porota a Porota čin roka. Galavečer odovzdávania ocenení Roma Spirit 2021 bude vysielať RTVS v predvečer Medzinárodného dňa ľudských práv, 8. decembra 2021 o 20:10 hod. .

Vyhlasovateľmi 13. ročníka Roma Spirit sú Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) a Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS). Záštitu nad podujatím prevzala prezidentka Slovenskej republiky, Zuzana Čaputová a verejná ochrankyňa práv, Mária Patakyová. Partnerom Roma Spirit je aj Európska komisia. 

Roma Spirit je verejnou platformou, ktorá už od roku 2009 vytvára komunitu a priestor na rozvoj interkultúrneho dialógu, prezentáciu reálnych príbehov a aktivít zameraných na podporu rómskych komunít a spolužitia. Roma Spirit oceňuje a širokej verejnosti približuje aktivity jednotlivcov a organizácií, ktorí sa zasadzujú za šírenie porozumenia a budovania rešpektu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
25. októbra 2021