Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Tlačové oznámenie8. decembra 2021Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 3 min

Poznáme laureátov 13. ročníka Roma Spirit

Kto si tento rok odniesol ocenenie Roma Spirit 2021? Čítajte ďalej. 

Roma Spirit 2021 ocenenie

Organizácia, ktorá podporuje výlučne rodinné modely starostlivosti o opustené deti. Mesto, ktoré inšpiruje v spolunažívaní troch národností. Úspešný športový talent, ktorý zápasí v ringu aj v živote. Spoločnosť, ktorá má rôznorodosť priam v DNA. Estetiku dizajnérskej tvorby preniesol na tanier. Vyše dvadsaťročná redaktorská práca s menšinovou perspektívou. Unikátny slovník, jediný svojho druhu na svete. Aj takto by sa dali opísať laureáti Roma Spirit 2021!

Ocenenie Roma Spirit 2021 získali:

nezisková organizácia Návrat, o.z., Bratislava - kategória Mimovládna organizácia 

Kategória Mimovládna organizácia Návrat, o.z.
Kategória Mimovládna organizácia Návrat, o.z.
Roma Spirit 2021

mesto Fiľakovo - kategória Obec a mesto

Kategória Obec a mesto

boxer Viliam Tankó  - kategória Osobnosť 

Kategória Osobnosť  - Viliam Tankó

spoločnosť PASELL SLOVAKIA s.r.o. - kategória Spoločnosť a zamestnávateľ 

Kategória Spoločnosť a zamestnávateľ
Roma Spirit 2021

redaktor Jozef Šivák -  kategória Médiá 

Kategória Médiá

módny dizajnér Pavol Berky - kategória Kultúra.

Kategória Kultúra

O laureátoch ocenenia rozhodla medzinárodná Odborná porota.

Porota čin roka ocenila precízne spracovaný Rómsko-slovenský frazeologický slovník, ktorého autorkou je Martina Horňáková. “Oceňujeme, že Martina Horňáková nezabúda na rómsky jazyk a vytvorila slovník, ktorý doteraz neexistoval,“ vyjadrila sa v mene Poroty čin roka jej predsedkyňa Oli Džupinková. „Rómsky jazyk je ohrozený a často sa naň zabúda. Slovník Martiny Horňákovej považujeme za knihu, ktorá je budúcnosťou a mohla by sa dostať do čo najväčšieho počtu škôl či kultúrnych inštitúcií. Aby sa nezabúdalo na rómsky jazyk,” dodala.

Kategória Čin roka Martina Horňáková
Kategória Čin roka Martina Horňáková
Roma Spirit 2021

Trinásty ročník predstavil divákom program odovzdávania ocenení Roma Spirit v novom formáte. Jedinečný zážitok a emócie prinieslo odovzdávanie ocenení laureátom počas zosnovaných nečakaných prekvapení a návštev. Večerom sprevádzali riaditeľka ACEC Magdaléna Rothová a odborník na sociálne začleňovanie Stano Daniel. Celým programom sa niesol podmanivý hlas herca Juraja Kemku.

Srdečne gratulujem všetkým finalistom k ich úžasnej a zmysluplnej práci. Ďakujem, že sú nám inšpiráciou, ako sa popasovať s výzvami, ktorým naša spoločnosť čelí,“ vyjadrila Magdaléna Rothová, riaditeľka ACEC. „Bola to nezabudnuteľná jazda so skvelým partnerom a tímom. Nevypovedateľnou odmenou celoročných príprav bola možnosť byť osobne pri odovzdávaní ocenení, zažiť úprimnú radosť a ľudskosť,“ dodala.

Počas televízneho galavečera si diváci mohli pozrieť viaceré hudobné premiéry. Televízny debut uzrel výber skladieb z muzikálu Čhaj, či Cimbal súbor Eugena Vizváryho ml. Diváci mali možnosť vidieť originálne vystúpenie hudobníka a herca Dana Heribana v spojení s detským speváckym zborom Ďevjatkakhere čhave, ale aj skvelých speváčok Eriky Rein a Simy Magušinovej. Celý program Roma Spirit 2021 je dostupný v archíve RTVS.

O Roma Spirit

Roma Spirit je verejným ocenením a zviditeľnením príbehov a aktivít, ktoré prinášajú riešenia výziev, ktorým čelia rómske komunity a celá naša spoločnosť. Na ocenenie Roma Spirit 2021 bolo právoplatne prijatých 130 nominácií. Dvadsaťjeden finalistov v siedmych kategóriách vybral Prípravný výbor. O laureátoch rozhodla medzinárodná Odborná porota a Porota čin roka, zložená z laureátov a finalistov minulých ročníkov. Vyhlasovateľmi 13. ročníka Roma Spirit sú Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu a  Rozhlas a televízia Slovenska. Záštitu nad podujatím prevzala prezidentka Slovenskej republiky, Zuzana Čaputová a verejná ochrankyňa práv, Mária Patakyová. Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku bolo i tento rok hrdým partnerom Roma Spirit 2021. 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
8. decembra 2021
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku