Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
  • Denné spravodajstvo
  • 30. júla 2024
  • Zastúpenie na Slovensku
  • Odhadovaný čas čítania: 6 min

Právny štát: Záruka našich práv a kvalitného života

Komisia každoročne monitoruje dodržiavanie princípov právneho štátu a identifikuje oblasti, kde sú potrebné zlepšenia. 

Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku

Pred viac ako 20 rokmi občania Slovenska jasne vyjadrili túžbu byť súčasťou slobodnej a demokratickej Európy. Prihlásili sme sa k spoločným hodnotám založeným na rešpekte k právnemu štátu, ľudskej dôstojnosti, solidarite, rovnosti a ľudským právam. Hoci bola naša cesta do EÚ náročná, Únia stála pri nás a stala sa naším spoločným domovom. Svoju budúcnosť mimo Európskej únie si dnes nevie predstaviť sedem z desiatich opýtaných obyvateľov Slovenska.

Právny štát je jednou zo základných hodnôt Európskej únie. Je nevyhnutný pre jej samotné fungovanie. Chráni občanov a vytvára podmienky pre dobre fungujúci jednotný trh, pomáha zvyšovať konkurencieschopnosť, hospodársky rast a sociálny blahobyt Únie a každého jedného z nás. Jednotný trh je pre Slovensko životne dôležitým ekonomickým priestorom. Závisí od neho až 15 % našej ekonomiky. Spoločné európske pravidlá právneho štátu, okrem iného, tiež zaručujú, že zahraniční investori môžu investovať na Slovensku, a naši podnikatelia môžu investovať v EÚ bez rizika ohrozenia ich majetku. Môžu sa spoľahnúť, že ich finančné prostriedky a práva budú rovnako chránené v každej členskej krajine EÚ.

Predstavte si, že by ste nemohli veriť súdom, že rozhodnú spravodlivo, alebo že by zákony neplatili rovnako pre všetkých. Takáto predstava je desivá. Práve preto je dôležité chrániť právny štát. Je základom každej demokratickej spoločnosti. Zabezpečuje rovnaké práva a povinnosti pre všetkých občanov. Dbá o to, aby vláda konala v medziach zákona a aby každý občan požíval rovnakú právnu ochranu. Je to nevyhnutné pre spravodlivú spoločnosť, politickú stabilitu a ekonomický rozvoj každej členskej krajiny Európskej únie, aj Slovenska. 

Ako príklad si zoberme futbalové EURO 2024, ktoré skončilo len pred niekoľkými dňami. Futbal je tímová hra. Na jej pravidlách sa spoločne zhodli a zaviazali sa ich dodržiavať všetky krajiny. Áno, niekto sa síce môže suverénne rozhodnúť, že tieto pravidlá dodržiavať nebude, ale potom ho vylúčia z UEFA aj FIFA a napokon nebude mať s kým hrať. Aby všetko fungovalo, tak jednoducho nemôžu platiť osobitné pravidlá len pre niektoré vybrané tímy. Pravidlá musia dodržiavať všetci bez výnimky. Podobne aj spoločný európsky priestor, právny štát a spoločné európske prostriedky musia byť chránené všetkými rovnako, podľa rovnakých pravidiel.

Kľúčovým pilierom právneho štátu je tiež boj proti korupcii, keďže tá oslabuje dôveru občanov v inštitúcie a vytvára nerovné príležitosti. Navyše, všetky verejné zdroje musia byť využívané efektívne a v prospech všetkých. Rovnako dôležitým aspektom právneho štátu je sloboda médií. Novinári a novinárky musia mať možnosť vykonávať svoju prácu bez obáv z represálií. Slobodné médiá sú strážcami demokracie. Informujú verejnosť a kontrolujú mocných. Musíme chrániť ich slobodu a zabezpečiť, aby novinári aj novinárky mohli pracovať bez strachu.

Vďaka rešpektovaniu zásad právneho štátu nám európanstvo zároveň prinieslo významné ekonomické výhody. Podľa údajov z Eurostatu sa HDP Slovenska od vstupu do EÚ zvýšilo o viac ako 70 %. Otvorili sa nám nové obchodné príležitosti. Jednotný trh EÚ znamená príležitosť expandovať na nové trhy bez colných bariér a zbytočnej byrokracie. To podporuje hospodársky rast a vytvára nové pracovné miesta. Pre našich občanov to znamená väčší výber tovarov a služieb za výhodnejšie ceny. Voľný pohyb nám umožňuje študovať, pracovať a cestovať po celej EÚ bez obmedzení.

Kvalita života obyvateľov Slovenska sa od vstupu do Únie výrazne zlepšila. V rokoch 2004 až 2022 smerovalo do našej krajiny viac ako 36 miliárd eur z európskeho rozpočtu. Ak k tomu pridáme Plán obnovy a odolnosti, táto suma sa zvýši na 38 miliárd eur. Vďaka tomu sa za ostatné roky podporili stovky projektov v oblastiach regionálneho rozvoja, dopravy, školstva, vedy a výskumu, zdravotníctva, zamestnanosti či ochrany životného prostredia. Z európskych peňazí sa stavali a rekonštruovali školy, škôlky a nemocnice, obnovovali námestia, budovali vedecké parky, ale aj nové cesty, modernizovali železnice a uskutočňovali mnohé ďalšie projekty, ktoré denne skvalitňujú život Slovákov a Sloveniek. Z nového finančného obdobia na roky 2021 až 2027 môže Slovensko z eurofondov získať ďalších 13 miliárd eur.

To je len niekoľko z obrovského množstva výhod, ktoré nám právny štát poskytuje denne. Je cestou k rozkvetu Slovenska. Garantuje európskym občanom bezpečnosť a prosperitu. Chceme predsa žiť v krajine, kde sa môžeme spoľahnúť na to, že úradníci v inštitúciách sú motivovaní správať sa slušne a nápomocne, mestá, v ktorých žijeme, sa rozvíjajú a vytvárajú kvalitný priestor pre život, a ekonomika šliape natoľko, že pracovný trh dokáže každému poskytnúť adekvátne príležitosti a ohodnotenie. V krajine, kde sa dodržiavajú pravidlá, môžeme očakávať dobrý život. Hrať podľa pravidiel sa oplatí.

Európska únia nás na tejto ceste podporuje. Záleží jej na nás. Jej cieľom je zabezpečiť to najlepšie pre svojich občanov. Podáva nám pomocnú ruku a usmerňuje nás. Pre tento účel Komisia každoročne monitoruje dodržiavanie princípov právneho štátu a identifikuje oblasti, kde sú potrebné zlepšenia. Tento proces je neoceniteľný pre udržanie vysokých štandardov právneho štátu a ochranu demokracie naprieč Európou.

Správa o právnom štáte podporuje dialóg medzi členskými štátmi, Komisiou a ďalšími inštitúciami EÚ. Prostredníctvom otvorenej komunikácie a spolupráce môžu členské štáty zdieľať osvedčené postupy a hľadať spoločné riešenia. Zverejnenie správy zvyšuje transparentnosť a zodpovednosť vlád členských štátov. Verejnosť a občianska spoločnosť majú prístup k informáciám o stave právneho štátu, čo zvyšuje tlak na vlády, aby prijali potrebné opatrenia. Správa môže slúžiť aj ako varovný mechanizmus pre tie členské štáty, ktoré sa odkláňajú od zásad právneho štátu. Tento preventívny prístup je dôležitý pre ochranu právneho štátu a zabezpečenie jeho dodržiavania v celej Únii.

--

Komentár Vladimíra Šuchu, vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
30. júla 2024
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku