Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok11. septembra 2019Odhadovaný čas čítania: 3 min

Prieskum Eurobarometer: tri štvrtiny Slovákov považuje klimatické zmeny za „veľmi vážny“ problém

p027639000401-28071.jpg
© EU
Podľa zverejneného osobitného prieskumu Eurobarometra 92 % Európanov podporuje klimaticky neutrálnu EÚ do roku 2050 a 93 % občanov EÚ považuje zmenu klímy za vážny problém. 

Čo si myslia o klimatickej zmene Slováci?

Viac ako tri štvrtiny respondentov považuje klimatické zmeny za „veľmi vážny“ problém (SK 78 %, EÚ 79 %).

Dve tretiny respondentov (SK 66 %, čo je nárast o viac ako 22 percentuálnych bodov a viac ako priemer EÚ - 60 %) tvrdia, že v posledných 6 mesiacoch osobne podnikli kroky na boj proti klimatickým zmenám.

Podiel respondentov, ktorí pravidelne používajú alternatívy šetrné k životnému prostrediu nahrádzajúce ich súkromné vozidlo, sa tiež zvýšil o 11 percentuálnych bodov na 29 %, (EÚ 37 %).

Veľká väčšina respondentov na Slovensku sa domnieva, že je dôležité, aby ich vláda stanovila ciele na zvýšenie množstva využívanej energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2030 (SK 89 % , EÚ 92 %) a poskytovala podporu na zlepšenie energetickej účinnosti do roku 2030 (SK 88 %, EÚ 89 %). 

Viac ako 9 z 10 respondentov (91 %, EÚ 92 %) podporuje cieľ, aby sa EÚ stala do roka 2050 klimaticky neutrálnou. 53 % respondentov uviedlo, že EÚ musí zabezpečiť prístup k energiám pre všetkých občanov (EÚ 61 %).

44 % respondentov podporuje viac investícií do obnoviteľných zdrojov energie (EÚ 60 %).

V rámci energetických priorít Únie na nasledujúcich 10 rokov 42 % slovenských respondentov považuje za dôležité udržať ceny energií na čo najnižšej možnej cenovej úrovni (EÚ 37 %), 37 % respondentov požaduje znížiť celkovú spotrebu energií v EÚ (EÚ 30 %), 21 % požaduje znížiť dovoz energií (EÚ 13 %), 32 % investovať do rozvoja technológií na výrobu čistej energie (EÚ 47 %).

74 % respondentov pozná energetické štítky EÚ (EÚ 79 %), 86 % z nich tieto štítky ovplyvnili pri nákupe elektrických spotrebičov.

Únia naďalej vedie celosvetový boj proti zmene klímy

Európska komisia prijala 11. septembra 2019 oznámenie, v ktorom opätovne potvrdila záväzok EÚ zvýšiť ambície v oblasti klímy. V rámci príprav na samit o opatreniach v oblasti klímy, ktorý organizuje generálny tajomník OSN 23. septembra v New Yorku, Komisia pripomína, že Európska únia stojí na čele globálnych opatrení v oblasti klímy, pričom na domácom trhu koná jednotne, rýchlo a rozhodne. EÚ v rámci svojich záväzkov vyplývajúcich z Parížskej dohody prijala už viaceré konkrétne opatrenia. 

Podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič v tejto súvislosti uviedol: „V Parížskej dohode sa po prvýkrát všetky strany zaviazali znížiť emisie. Teraz sa musíme postarať o to, aby zníženiu došlo čo najskôr a predišli sme tak najhoršej klimatickej kríze. Na samite v New Yorku predstavíme výsledky našej práce v oblasti energetickej únie, realistický pohľad na klimaticky neutrálnu Európu do roku 2050, ktorý sa bude opierať o ambiciózne politiky stanovené v záväzných právnych predpisoch. Zabezpečili sme, aby k prechodu prispeli všetky sektory. Dúfame, že na samite o opatreniach v oblasti klímy budú naše plány inšpiráciou pre ostatné krajiny, ako aj že sa budeme môcť inšpirovať my inými. Náš odkaz je jednoduchý: Európa plní svoje záväzky.“

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
11. septembra 2019