Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok27. mája 2021Odhadovaný čas čítania: 2 min

Prieskum Eurobarometra svedčí o rekordnej verejnej podpore eura a širokej podpore zavedenia pravidiel zaokrúhľovania

euro_coins_s.png
© EU
Čoraz viac Európanov podporuje spoločnú menu euro. Považujú ho za dobré pre Úniu i pre jednotlivé členské štáty, ktoré ho používajú. Čo by Európania najradšej urobili s jedno- a dvojcentovými euromincami? Odpovede prináša nový prieskum Eurobarometra i závery verejnej konzulátacie. 

Podľa najnovšieho prieskumu Eurobarometra, ktorý uskutočnila Európska komisia, dosiahla verejná podpora eura historicky najvyššiu úroveň. Rekordných 80 % respondentov sa domnieva, že euro je dobré pre EÚ a 70 % si myslí, že euro je pre ich krajinu prospešné. U Slovákov má euro podľa tohto prieskumu Eurobarometra tiež veľkú podporu.

86 % z opýtaných Slovákov považuje e

euro_q1_eurobarometer_5.2021_s.jpg
© EU

 

uro za dobré pre Európsku úniu a viac ako siedmi z desiatich respondentov na Slovensku si myslia, že euro je dobré aj pre Slovensko.

Patríme v tomto medzi najsilnejších podporovateľov spoločnej meny euro v celej EÚ. Tretina opýtaných sa dokonca vďaka euru cítia viac ako Európania. 
Prieskumu sa zúčastnilo približne 17 700 respondentov z 19 členských štátov eurozóny v období od 22. do 29. marca 2021. 

Nielen prieskum Eurobarometra, ale aj výsledky otvorenej verejnej konzultácie ukázali zvyšujúcu sa podporu pravidiel zaokrúhľovania a zrušenia jedno- a dvojcentových euromincí. S ich zrušením súhlasí až 67 % opýtaných.

Z európskej otvorenej verejnej konzultácie o pravidlách zaokrúhľovania vyplýva, že 72 % respondentov nepovažuje jedno- a dvoj-eurocentové mince za užitočné a 71 % sa domnieva, že by sa mali zaviesť pravidlá zaokrúhľovania na najbližších päť eurocentov. Väčšina respondentov sa domnieva, že pravidlá zaokrúhľovania by mali byť povinné (76 %) a harmonizované v eurozóne (77 %). Verejná konzultácia bola pre všetkých otvorená 15 týždňov a zhromaždila spolu 17 033 odpovedí.

Spoločná mena euro

1. januára 1999 jedenásť krajín Európskej únie zafixovalo výmenné kurzy svojich mien, prijalo spoločnú menovú politiku pod vedením Európskej centrálnej banky a zaviedlo novú spoločnú menu – euro. Euro bolo spočiatku iba elektronickou menou, ktorá sa používala na finančných trhoch a na uskutočňovanie bezhotovostných platieb. Eurové bankovky a mince vstúpili do obehu a do našich peňaženiek až o 3 roky neskôr, čiže v roku 2002.
Dnes používa euro v 19 členských štátoch EÚ viac ako 340 miliónov Európanov. Euro tak patrí medzi najdôležitejšie svetové meny a Európska centrálna banka je poverená ochranou jeho hodnoty. 
 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
27. mája 2021