Prejsť na hlavný obsah
Logo Európskej komisie
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok10. januára 2017

Rok pravdy pre Slovensko a Európu

sefcovic.jpg
© EU
Koncoročná karikatúra v Pravde zobrazujúca, ako doráňaný rok 2016 odovzdáva štafetu novému roku, veľmi dobre vystihla pocity mnohých. Boli sme radi, že sa rok skončil, lebo do našich životov vniesol najdramatickejšie udalosti za posledné desaťročia. Dôležité prehraté referendá, šokujúce výsledky volieb, celkový vzostup populistov, ale najmä vysoký počet nevinných obetí terorizmu.   Komentár Maroša Šefčoviča

Na pozadí politicko-bezpečnostných drám sa ťažko hovorilo o rastúcich investíciách do infraštruktúry, o úspechoch európskych vesmírnych projektov či o silnejúcej tendencii primátorov budovať inteligentné mestá. Mnohí si v záplave šokujúcich negatív ani nestihli uvedomiť, že európska ekonomika začala opäť rásť a tvoriť nové pracovné miesta. 

Slovensko skvele zvládlo svoje prvé EÚ predsedníctvo, stovky expertov sa pozreli na úniu z veliteľského mostíka a získali skúsenosti, ktoré našu diplomaciu a štátnu službu výrazne posilnia. Ako komisár, ktorý participuje na ťažkých diskusiách o ekonomických odporúčaniach pre členské krajiny s makroekonomickými ťažkosťami, si veľmi cením, že Slovensko je jedna z piatich (!) krajín, ktorá nefiguruje na žiadnom problematickom zozname. Hľadám ju vždy medzi štátmi s najvyšším rastom HDP. 

Útoky v Berlíne a Istanbule však potvrdili, že bezpečnostné otázky budú určite dominovať aj v roku 2017. Popri nich bude treba riešiť stále citeľnejšie obavy ľudí z toho, že globalizácia a robotizácia im neprinášajú očakávané ovocie, ale skôr ohrozujú ich pracovné miesta. Naše demokratické zriadenia sa budú musieť vysporiadať nielen s hackerskými útokmi manipulujúcimi voľby, ale aj s "postpravdivým" fenoménom šíreným sociálnymi sieťami, ktorý svojím virálnym potenciálom nahráva demagógom šírením burcujúcich lží a sľubujúcim nereálne mýty. 

V Európe nás čaká supervolebný rok. K urnám pôjdu desiatky miliónov ľudí vrátane obyvateľov štyroch zo šiestich zakladajúcich členských štátov EÚ. Preto bude veľmi dôležité bojovať o priazeň občanov konkrétnymi výsledkami, z ktorých bude jasné, že bez európskej spolupráce by ich nebolo možné dosiahnuť. Ak sa pozrieme za hranice Európy, je čoraz jasnejšie, že nástup novej administratívy v USA si vyžiada novú kvalitu európskeho globálneho líderstva. Bez Európy by sa totiž zastavil boj s klimatickými zmenami a s destabilizačnou svetovou chudobou či presadzovanie férového svetového obchodu. 

Už počas konferencie COP22 v Marrákeši bolo očividné, že svet dnes s nádejou hľadí na nové   pred pár rokmi ťažko predstaviteľné   "klimatické" spojenectvo medzi EÚ a Čínou. V Európe sme presvedčení, že presadzujeme správnu vec chránime ľudstvo a našu planétu. V iných častiach sveta sú často pohnútky pre boj s emisiami oveľa prozaickejšie   ako mestá pokryté neznesiteľným smogom či fakt, že 1,3 miliardy ľudí ani dnes nemá prístup k elektrickej energii. Nechcime si ani predstaviť, ako by sa to skončilo, keby si chceli zopakovať tradičnú "fosílnu" cestu výroby energií. Aj z týchto dôvodov chceme s Čínou prehĺbiť spoluprácu v oblasti obchodovania s emisnými povolenkami, ktoré čínska vláda postupne zavádza do praxe. 

Podobná líderská úloha čaká na Európu aj v oblasti svetového obchodu. Spoločne predstavujeme najväčšiu ekonomiku a najväčší obchodný blok na svete. Vždy sme jednoznačne vystupovali za férový obchod a spravodlivú deľbu ziskov, ktoré prináša. Na obavy občanov z globalizácie EÚ reagovala novým prístupom k spravodlivému zdaňovaniu, aby sa dane platili fakt tam, kde sa tvorí zisk, a aby boli férové. 

Aj nadnárodné koncerny musia pochopiť, že tzv. optimalizáciou daní robia medvediu službu nielen svetovému obchodu, ale aj celkovému pokroku ako takému. V rovnakom svetle sa treba pozerať aj na prijatie nových obchodných obranných mechanizmov presadených slovenským predsedníctvom, ktoré budú Európu chrániť pred nekalým dumpingom. Verím, že Dohoda o voľnom obchode s Kanadou (CETA) či nové zmluvy, ktoré sa napríklad s Japonskom práve finalizujú, budú slúžiť ako model pre moderné obchodné vzťahy. 

Najcitlivejšou a zároveň najdôležitejšou výzvou stojacou pred Európou je otázka bezpečnosti a obrany. Tvoria s migráciou spojené nádoby. Ak nebudeme pri globálnom bezpečnostnom stole, keď sa rozdávajú karty a rozhoduje sa o mieri či vojne, ponesieme dôsledky   či už to bude pokračovanie polarizujúceho migračného tlaku, alebo priame bezpečnostné ohrozenie našich krajín. Signály z Washingtonu nás priam nútia, aby sme ešte viac združili spoločné sily v oblasti bezpečnosti, modernizácie ozbrojených síl či boja proti kybernetickej vojne, ktorá sa už v oblasti zámerného ovplyvňovania verejnej mienky prakticky začala. 

Rok 2017 nás vystaví náročným skúškam. Európa vždy dokázala viac, než v čo si verila. Posilňovanie našej sebadôvery na Slovensku a v Európe spolu s realizáciou spomínaných dôležitých krokov budú kľúčom k zachovaniu nášho spôsobu života a k väčšej politicko-ekonomickej stabilite.

Maroš Šefčovič,podpredseda Európskej komisie a slovenský eurokomisár zodpovedný za energetickú úniu

Komentár bol uverejnený v denníku Pravda 10.01.2017.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
10. januára 2017