Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok22. januára 2020Odhadovaný čas čítania: 2 min

Rozhodnite o fungovaní a prioritách Európskej únie aj vy

p042136-883518.jpg
© EU
Aj vy máte možnosť vyjadriť svoj názor na to, čomu by sa mala Únia venovať. Vďaka Konferencii o budúcnosti Európy budete môcť aj vy určiť priority a smerovanie EÚ. Ak chcete vedieť viac, čítajte ďalej. 

Klimatická či digitálna revolúcia a mnohé ďalšie zmeny majú zásadný vplyv na život každého z nás, pričom neraz vyvolávajú obavy. Aj o tom chceme diskutovať, vyhodnocovať vašu spätnú väzbu a pretaviť ju do konkrétnych krokov, ktoré budeme v EÚ realizovať.

Novú diskusnú platformu pod názvom Konferencia o budúcnosti Európy by sme chceli spustiť v Deň Európy, 9. mája 2020

Navrhované diskusie budú prebiehať v dvoch súbežných pracovných líniách: 

Prvá línia bude zameraná na priority EÚ a na to, o aké veci by sa mala Únia usilovať – vrátane týchto tém:

  • boj proti zmene klímy a environmentálne problémy, 
  • hospodárstvo, ktoré pracuje v prospech ľudí, 
  • sociálna spravodlivosť a rovnosť, 
  • digitálna transformácia Európy, 
  • podpora európskych hodnôt, 
  • posilňovanie hlasu EÚ vo svete i jej demokratických základov. 

Druhá línia bude zameraná na tematické oblasti, ktoré bytostne súvisia s demokratickými procesmi a inštitucionálnymi záležitosťami – najmä systém hlavných volebných kandidátov a nadnárodných kandidátnych listín pre voľby do Európskeho parlamentu. 

Podpredsedníčka Komisie pre demokraciu a demografiu Dubravka Šuicová uviedla: „Konferencia o budúcnosti Európy je jedinečnou príležitosťou zamyslieť sa nad EÚ spolu s občanmi, vypočuť ich, zapojiť ich do diania, odpovedať a vysvetliť. Posilníme tým dôveru medzi inštitúciami EÚ a ľuďmi, ktorým slúžime. Naskytá sa nám tak šanca dokázať ľuďom, že v Európe na ich hlase záleží.“ 

Túto novú verejnú platformu na otvorenú, inkluzívnu a transparentnú diskusiu Komisia vníma ako fórum vytvorené „zdola nahor“ , ktoré bude prístupné pre ľudí aj mimo európskych hlavných miest zo všetkých kútov Únie. Na účasť vyzýva aj iné inštitúcie EÚ, národné parlamenty, sociálnych partnerov, regionálne orgány a miestne samosprávy, ako aj občiansku spoločnosť. Na zabezpečenie transparentnosti a podporu čo najširšej účasti vznikne mnohojazyčná internetová platforma. 

Sledujte náš web, ak by ste sa do tejto novej platformy chceli sa zapojiť.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
22. januára 2020