„Neodkladajte ani jeden skríning – ani o mesiac,“ hovorí Maria, podpredsedníčka dobrovoľníckej skupiny na podporu chorých na rakovinu, na svojom pracovisku v Bruseli. V roku 2013 bola Marii vo veku 38 rokov počas preventívnej prehliadky diagnostikovaná rakovina. „Bola som rok práceneschopná a musela som podstúpiť náročnú operáciu. V nemocnici, v ktorej som bola liečená, som bola najmladšou osobou – vek, v ktorom sa môže rakovina vyvinúť, dramaticky klesá.“
Október je mesiacom informovanosti o rakovine prsníka. Ide o príležitosť zvýšiť informovanosť o tejto chorobe, poskytnúť podporu ženám s rakovinou prsníka a zdôrazniť, ako môže včasný skríning výrazne zlepšiť šance na úspešné uzdravenie.
EÚ sa aktívne podieľa na boji proti rakovine prsníka. V rámci svojej stratégie európskej zdravotnej únie zaviedla plán na boj proti rakovine. Snaží sa ním viesť k zmysluplnej zmene v krajinách EÚ s cieľom dosiahnuť lepšiu prevenciu, liečbu, starostlivosť a kvalitu života všetkých občanov EÚ. V roku 2022 boli prijaté nové aktualizované usmernenia k skríningu na základe najnovších vedeckých poznatkov týkajúcich sa rakoviny prsníka, hrubého čreva, konečníka a krčka maternice. Cieľom EÚ je ponúknuť skríning 90 % oprávnenej cieľovej populácie v celej EÚ.
V súčasnosti predstavuje rakovina prsníka takmer 30 % všetkých diagnostikovaných druhov rakoviny u žien v EÚ. Medzi krajinami a skupinami obyvateľstva však existujú výrazné rozdiely v účasti na skríningu. V roku 2022 zriadila EÚ vôbec prvý európsky register nerovností v oblasti onkologických ochorení s cieľom identifikovať trendy, rozdiely a nerovnosti medzi krajinami a regiónmi EÚ a v rámci nich. Výsledky sú podkladom pre budúce politiky a investície EÚ do liečby rakoviny prsníka.
„Keď mi diagnostikovali rakovinu, bola som sama,“ hovorí Valentina, ktorá je členkou Mariinej skupiny na podporu chorých na rakovinu. „Podporná skupina sa mi stala druhou rodinou. Život je ľahší, keď ho zdieľate s inými ľuďmi. Aj povzbudivá poznámka od kolegu môže mať veľký dopad.“ Skupina má 200 členov, ktorí buď sami mali alebo majú rakovinu, alebo sa o ľudí s rakovinou starajú.
„Každý by sa mal pokúsiť zorganizovať takúto skupinu,“ hovorí Valentina. Skupina poskytuje podporu, od poradenstva o tom, ako sa orientovať v „mori postupov“ spojených s liečbou rakoviny, až po usporadúvanie hodín jogy a prechádzok v lese. Valentina zdôrazňuje dôležitosť fyzickej aktivity pri zvyšovaní energie po liečbe rakoviny. „Pred rakovinou som veľa nešportovala,“ vraví s úsmevom, „ale teraz cvičím každý víkend.“
Valentina sa počas svojho uzdravovania pripojila k miestnemu programu v Belgicku, ktorý nabáda ženy s rakovinou prsníka, aby sa zapájali do skupinových fyzických aktivít s cieľom pomôcť im vyliečiť sa a znížiť riziko návratu rakoviny. Valentina prešla so skupinou 10 žien na Islande viac ako 100 km. „Aj napriek veľkému pracovnému zaťaženiu som sa cítila plná energie, keď som zistila, že sa môžem zapojiť.“ Skupina sa sama nazvala Les Amazones. „Až potom sme zistili, že Gréci vytvorili tomuto slovu etymológiu a tvrdili, že je odvodené z a-mazos – bez prsníka. Tieto strach naháňajúce ženy si odrezávali pravé prsia, aby odstránili prekážku tetive luku,“ vysvetľuje Valentina.
Jednej z členiek skupiny na podporu rakoviny, Alice, rakovinu diagnostikovali počas jej práce v Nigeri. „Práve som prestala dojčiť moju 15-mesačnú dcéru a začínala sa pandémia COVID-19. Lekár mi povedal, aby som sa vrátila do Európy a podstúpila tam biopsiu. Stihla som posledný let pred tým, ako na niekoľko týždňov zatvorili letisko. Biopsia bola bohužiaľ pozitívna a moja liečba sa začala. V Nigeri nemajú ženy takéto možnosti.“ Aké sú jej pocity z tohto zážitku dnes? „Mám šťastie, že som sa narodila v Európe,“ hovorí.
Ďalšie informácie
Európsky plán na boj proti rakovine
Skríningová kampaň #GetScreenedEU s informáciami o programoch skríningu rakoviny v krajinách EÚ.
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 23. októbra 2024
- Autor/autorka
- Zastúpenie na Slovensku