
Zo správy vyplýva, že schengenské pravidlá sa uplatňujú dobre a že zintenzívnenie úsilia zo strany EÚ sa prejavilo nižším počtom neoprávnených prekročení vonkajších hraníc. V správe sa zdôrazňuje aj to, že požiadavky súvisiace so Schengenom sa stali jedným z kľúčových aspektov procesu rozširovania EÚ.
Začiatkom roka 2025 zavŕšili proces úplného pristúpenia k schengenskému priestoru aj Bulharsko a Rumunsko. Podľa správy sa tým posilnilo hospodárstvo EÚ, a dokazuje to, že krajiny EÚ sú odhodlané spolupracovať v rámci schengenského priestoru.
Pokiaľ ide o budúcnosť, je potrebné podniknúť opatrenia, ktorých cieľom je:
- zlepšiť spoluprácu medzi členskými štátmi a koordinovať činnosť v rámci schengenského priestoru, a to rýchlou a účinnou výmenou informácií,
- urýchliť zavádzanie digitálnych nástrojov, ako je chystaný systém vstup/výstup či Európsky systém pre cestovné informácie a povolenia (ETIAS),
- prispôsobiť sa meniacemu sa bezpečnostnému prostrediu,
- zabezpečiť pripravenosť ďaleko za našimi hranicami, a to prehlbovaním vzťahov s partnerskými krajinami,
- zaviesť účinné opatrenia na návrat osôb, ktoré nemajú zákonné právo zdržiavať sa v EÚ.
Schengen je jedným z najväčších úspechov EÚ. Je oporou vnútorného trhu EÚ a uľahčuje život takmer 450 miliónom ľudí. Komisia od roku 2022 stav Schengenu každoročne hodnotí. Zistenia uvedené v správe pomáhajú krajinám EÚ rozhodnúť, ktoré opatrenia by mali mať v nadchádzajúcom roku prioritu. Tým sa zabezpečí ďalší rozvoj schengenského priestoru a jeho adaptácia na meniace sa okolnosti.
Ďalšie informácie
Tlačová správa: Štvrtá správa o stave Schengenu: 40 rokov zásadných výhod pre všetkých občanov EÚ
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 29. apríla 2025
- Autor/autorka
- Zastúpenie na Slovensku