Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok30. novembra 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 3 min

Sloboda nie je samozrejmosť

Odkaz novembra 1989 ostáva živý aj po rokoch.  

17. november 1989

Ešte viac ako inokedy, je nevyhnutné posilniť demokratické hodnoty po celom svete a investovať do funkčnej demokracie, ochrany práv a našich hodnôt. Vždy je správny čas zomknúť sa a ukázať, že si svoju slobodu vážime a zaslúžime. 

Demokratické hodnoty a solidarita 

Keď sme pred viac ako troma dekádami  štrngali kľúčmi na námestiach, chceli sme predovšetkým slobodu, rovnosť, úctu ku každej ľudskej bytosti a dodržiavanie základných ľudských práv. Hoci pred sebou máme ešte dlhú cestu, vďaka členstvu vo viacerých medzinárodných organizáciách a štruktúrach sme získali výhody, o akých sa mnohým generáciám predtým ani nesnívalo.  

Odkaz 17. novembra je dnes ešte silnejší ako kedykoľvek predtým. Rusko na prahu Európskej únie pošliapalo základné hodnoty demokracie, keď zaútočilo na Ukrajinu, ktorá sa previnila iba tým, že chcela slobodne rozhodovať o svojej budúcnosti. Aj táto vojna nám ukazuje, že sloboda je vzácna a musíme si ju vážiť a ochraňovať. 

Za posledné mesiace sme sa zomkli a ukázali, že si naše demokratické hodnoty vieme vážiť a sme schopní preukázať solidaritu voči ľuďom, ktorí po nej tiež túžia. Tak, ako sme my bojovali  za svoju slobodu v roku 1989, bojujú aj dnes odvážni ľudia Ukrajiny o tú svoju. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti pripomína, že môžeme byť hrdí na to, ako sme dokázali rýchlo a jednotne pomôcť ľuďom, ktorí utekajú pred smrtiacimi zbraňami agresora. 

17. november 1989

Slovenská cesta za slobodou 

Staršie ročníky si živo pamätajú udalosti, ktoré predchádzali 17. novembru 1989. Pre niekoho to bol možno obyčajný deň v práci, pre iného zas v škole či s rodinou. No všetci ľudia, aj tí, ktorí sa o verejné dianie aktívne nezaujímali, cítili, že prichádza vytúžená zmena. Zmena k lepšiemu, ale len v prípade, že všetci priložia ruku k dielu. Odrazu si každý občan mohol povedať svoj vlastný názor, zhromažďovať sa a zúčastňovať demokratických volieb či hlásiť sa k svojmu náboženskému presvedčeniu.  

Už pätnásť rokov po páde totalitného režimu nastal  dôležitý míľnik v rozvoji Slovenskej republiky.  Spolu s ďalšími deviatimi krajinami sme v máji 2004 vstúpili do Európskej únie - najúspešnejšieho integračného celku novodobej histórie. Stalo sa tak z vôle občanov, ktorí podporili vstup krajiny do Európskej únie v referende.  

Podpora Európskej únie sa posilnila od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022. Takmer dve tretiny Európanov vníma členstvo v EÚ ako dobrú vec. Väčšina z nich považuje ochranu spoločných hodnôt ako sú sloboda a demokracia za absolútnu prioritu, aj keby to malo znamenať zvýšenie cien alebo nákladov za bývanie. 

Význam občianskej spoločnosti 

Slobodu si musíme vážiť a ochraňovať ju. Demokracia, úcta k ľudskej dôstojnosti, rovnosť, právny štát, dodržiavanie ľudských práv a ochrana menšín sú základnými hodnotami, o ktoré by sme sa mali dlhodobo usilovať a podporovať ich.  

Všetci sa podieľame na formovaní našej spoločnosti. Našu občiansku angažovanosť môžeme pravidelne vyjadrovať v slobodných a demokratických voľbách. Avšak, nemalo by sa to končiť vhodením lístku do hlasovacej urny. So slobodou prichádza aj zodpovednosť. Významnú úlohu tu zohráva občianska spoločnosť a aktivisti, ktorí bojujú za lepšiu budúcnosť. Potešujúcim zistením je, že viac ako polovica mladých Európanov sa za posledných 12 mesiacov zapojila do jednej alebo viacerých mládežníckych organizácií. 

Každý občan môže svojím záujmom o verejné dianie pozitívne ovplyvňovať svoje okolie. V dobe, keď sa na nás z každej strany valí veľké množstvo informácií, si musíme zodpovedne vybrať čomu veriť a ako pozitívne prispieť k budovaniu slobodnej a demokratickej krajiny.  

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
30. novembra 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku