Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok1. júla 2016Odhadovaný čas čítania: 1 min

Slováci majú prím v znalosti jazykov aj vo vývoze áut

bratislava_hrad.jpg
© EU
Slováci síce tvoria len 1,1 % obyvateľov celej Európskej únie, no môžu sa hrdiť niekoľkými prvenstvami. Vyplýva to z porovnania dát, ktoré pri príležitosti začiatku slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie zostavil Eurostat, štatistický úrad Európskej únie.

Z údajov z roka 2015 vyplýva, že Slovensko je najväčším vývozcom áut na obyvateľa. V číslach to predstavuje 185 exportovaných áut na 1000 obyvateľov. Čo sa týka celkového vývozu, až 85 % mieri do členských krajín EÚ. Naopak, dovoz z Únie tvorí 79 %. Práve vhodné prostredie pre investície a hospodársky silná Európa sú prvou zo štyroch priorít slovenského predsedníctva Rady EÚ.

 

 

sk_presidency_infograph_sk_web.jpg
© EU

 

Slováci sa podľa Eurostatu umiestnili v počte osôb vlastniacich svoje obydlie spomedzi všetkých krajín EÚ na druhom mieste. Drvivá väčšina Slovákov, až 90%, vlastní nehnuteľnosti.

Hrdiť sa tiež môžeme znalosťou jazykov. Až 72% študentov druhého stupňa študuje na Slovensku minimálne dva cudzie jazyky. Priemer EÚ, ktorý dosahuje 44%, tak s veľkým odstupom predbiehame.

Program slovenského predsedníctva Rady EÚ, ktoré sa začína 1. júla 2016, sa chce sústreďovať na pozitívnu agendu. Chce občanom EÚ dokázať, že spoločné európske projekty majú praktický dosah na zlepšenie kvality ich života, má záujem prekonávať fragmentáciu a prinášať konkrétne výsledky, zamerať sa na občana a obnoviť dôveru obyvateľov v európsky projekt.

Slovenská vláda sa preto zhodla na štyroch prioritách predsedníctva, a to zamerať sa na hospodársky silnú Európu, moderný jednotný trh, udržateľnú migračnú a azylovú politiku a globálne angažovanú Európu.

V rámci jednotného trhu by Slovensko chcelo počas predsedníctva ďalej rozvíjať projekty ako Energetická únia, či Jednotný digitálny trh.

Viac informácií o slovenskom predsedníctve Rady EÚ nájdete na www.eu2016.sk.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
1. júla 2016