Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok24. júna 2016Odhadovaný čas čítania: 2 min

Spoločné vyhlásenie lídrov EÚ k výsledkom britského referenda

uk-eu-flag-istock-thinkstock-web.jpg
© EU
Spoločné vyhlásenie Martina Schulza, predsedu Európskeho parlamentu, Donalda Tuska, predsedu Európskej rady, Marka Rutteho, predsedu vlády krajiny na čele rotujúceho predsedníctva v Rade EÚ, a Jeana-Claudea Junckera, predsedu Európskej komisie, k výsledkom referenda v Spojenom kráľovstve.

Dnes doobeda sa v Bruseli na pozvanie predsedu Európskej komisie Junckera stretli predsedovia Schulz, Tusk a Rutte. Diskutovali o výsledkoch referenda v Spojenom kráľovstve a vydali toto spoločné vyhlásenie:

Ľud Veľkej Británie v slobodnom a demokratickom procese vyjadril vôľu opustiť Európsku úniu. Je nám tohto rozhodnutia ľúto, ale rešpektujeme ho.

Dnešná situácia nemá historický precedens, no naša odpoveď je jednotná. Ostaneme pevní a udržíme mier a prosperitu ako základné hodnoty EÚ. Únia 27 členských štátov bude pokračovať. Únia je rámcom pre našu spoločnú politickú budúcnosť. Na spoločnej minulosti, geografickej blízkosti a záujmoch postavíme našu spoluprácu. Bok po boku sa postavíme spoločným výzvam, aby sme mohli ďalej rásť, viac prosperovať a vytvoriť pre našich občanov bezpečný priestor na život. Inštitúcie sa plnohodnotne zapoja do tohto úsilia.

Teraz očakávame, že vláda Spojeného kráľovstva rozhodnutie britského ľudu čo najskôr uskutoční, hoci to môže byť bolestivé. Zdržiavanie by len zbytočne predlžovalo neistotu. Máme pravidlá, podľa ktorých sa tento proces dá riadne zvládnuť. V článku 50 Zmluvy o Európskej únii sa ustanovuje postup, ktorý sa má použiť v prípade, že sa krajina rozhodne odísť z Európskej únie. Sme pripravení urýchlene začať so Spojeným kráľovstvom rokovania o podmienkach vystúpenia z Únie. Do ukončenia týchto rokovaní bude Spojené kráľovstvo naďalej členom Európskej únie so všetkými právami a povinnosťami, ktoré mu z toho vyplývajú. Podľa zmlúv, ktoré Spojené kráľovstvo ratifikovalo, sa v ňom bude v plnom rozsahu uplatňovať právo EÚ, až kým prestane byť členom.

Podľa dohody nenadobudne účinnosť a zaniká Nové riešenie pre Spojené kráľovstvo v Európskej únii, ktoré sa dosiahlo na Európskej rade 18. – 19. februára 2016. Žiadne ďalšie rokovania o tomto dokumente sa neuskutočnia.

Pokiaľ ide o Spojené kráľovstvo, dúfame, že v budúcnosti bude Európskej únii blízkym partnerom. Očakávame, že v tomto ohľade predloží svoje návrhy. Každá dohoda uzavretá so Spojeným kráľovstvom ako treťou krajinou bude musieť zohľadňovať záujmy oboch strán a bude musieť byť vyvážená z hľadiska práv aj povinností.“

Otázky a odpovede týkajúce sa článku 50 Lisabonskej zmluvy (v angličtine)

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
24. júna 2016