Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok16. septembra 2020Odhadovaný čas čítania: 2 min

Správa o stave Únie 2020

soteu_2020_vdl.jpg
© EU
„Budúcnosť bude taká, akú si ju urobíme. A sami rozhodujeme o tom, akú Európu chceme mať.“ Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová

Vytýčenie cesty na nasledujúci rok

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová predstavila v správe o stave Únie 16. septembra 2020 svoju víziu Európy, ktorá vyjde z pandémie silnejšia a vedie nás na ceste k novej vitalite. Vďaka nástroju Next Generation EU má Európa jedinečnú príležitosť koncepčne podchytiť zmeny. Má víziu, plán, investície. V snahe umožniť našu transformáciu na Európu, ktorá bude ekologická, digitálna a odolnejšia, sa Európska komisia zaväzuje:

  • chrániť životy a živobytia v Európe, zdravie našich občanov a stabilitu nášho hospodárstva
  • posilniť stavebné kamene Európskej zelenej dohody a zvýšiť naše ambície
  • ujať sa vedúcej úlohy pri digitálnej transformácii, najmä pokiaľ ide o údaje, technológie a infraštruktúru
  • v maximálnej možnej miere využívať výhody vyplývajúce z nášho jednotného trhu
  • byť aj naďalej hnacou silou globálnej reakcie proti ochoreniu COVID-19, kým svet čaká na prístupnú, cenovo dostupnú a bezpečnú vakcínu
  • asertívnejšie reagovať na globálne záležitosti a prehlbovať naše vzťahy s najbližšími susedmi a globálnymi partnermi EÚ
  • uplatniť nový prístup k migrácii, zachovať si ostražitosť, pokiaľ ide o ochranu právneho štátu, a budovať Úniu, v ktorej rasizmus a diskriminácia nemajú miesto.

 

 

Celý prejav o stave Únie v slovenskom jazyku nájdete tu.

Iniciatívy navrhnuté vo vyhlásení o zámere adresovanom predsedovi Sassolimu a kancelárke Merkelovej

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová zaslala 16. septembra predsedovi Európskeho parlamentu Davidovi Sassolimu a kancelárke Angele Merkelovej, ktorá predsedá Rade, vyhlásenie o zámere, v ktorom podrobne uvádza opatrenia, ktoré Komisia plánuje prijať v nasledujúcom roku vo forme právnych predpisov a iných iniciatív.

Komisia predsedníčky von der Leyenovej: bilancia prvého roku

Komisia pod vedením predsedníčky von der Leyenovej dala Európe pred rokom prísľub, že vždy, keď bude potrebné konať na európskej úrovni, budeme postupovať odvážne a nebojácne. Predkladáme teda zhrnutie prvého roka pôsobenia von der Leyenovej Komisie a posúdenie toho, ako si plnila svoje záväzky.

Pri príležitosti prvej správy o stave Únie usporiadalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku diskusiu s pozvanými hosťami. Diskusie sa zúčastnili Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia EK, Robert Sermek, riaditeľ Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku, Martin Klus (online), štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Iveta Radičová, bývalá predsedníčka vlády SR, Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME a online sa pripojili poslanci Európskeho parlamentu Robert Hajšel a Ivan Štefanec. Podujatie moderovala Zuzana Gabrižová z EURACTIV Slovensko a jeho záznam si môžete pozrieť na našom facebookovom profile (samotná diskusia začína od 1:18:20).

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
16. septembra 2020