Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok5. júna 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 3 min

Stáže otvárajú dvere do sveta

Až sedem z desiatich mladých Európanov po stáži získalo pracovnú pozíciu.  

stáž

Aspoň jednu stáž absolvovala väčšina respondentov zo Slovenska, mnohí si privyrábajú na platenej brigáde. Na to, čo mladých motivuje alebo naopak odrádza od absolvovania stáže, sa pozrel aprílový prieskum Eurobarometra. Prieskum zároveň potvrdil, že stáže môžu mladým ľuďom výrazne pomôcť pri hľadaní práce. 

Sedem z desiatich mladých Slovákov získalo prvú pracovnú skúsenosť, či už platenú alebo neplatenú, do šiestich mesiacov od ukončenia stáže. Pozitívnou správou je, že iba šiestim percentám slovenských respondentov trvalo získanie pracovnej skúsenosti viac ako rok. Absolvovaná stáž bola zároveň dobrým predpokladom pre získanie pracovného pomeru. Do šiestich mesiacov od ukončenia stáže sa podarilo zamestnať viac ako pätine opýtaných Slovákov (21 %), a to väčšinou u rovnakého zamestnávateľa.  

Akým výzvam mladí ľudia v súvislosti so stážami a uplatnením sa na trhu práce čelia? Takmer štvrtina opýtaných (24 %) sa potrápilo s nájdením vhodnej a zaujímavej pracovnej príležitosti. Starosti mladým stážistom spôsobuje aj nízke alebo žiadne finančné ohodnotenie, čo predstavuje problém najmä pre študentov z nízkopríjmového prostredia. V súčasnosti však 66 % Slovákov uvádza, že za stáž dostali zaplatené. Stážujúcim mladým profesionálom prekážajú aj príliš vysoké očakávania zamestnávateľov, čo uvádza viac ako 11 % respondentov. 

59 % mladých Slovákov má skúsenosť aspoň s jednou stážou, pričom až 15 % opýtaných absolvovalo tri alebo viac stáží. Takmer polovica mladých ľudí na Slovensku (46 %) získala svoju prvú pracovnú skúsenosť najskôr na platenej brigáde a stáže boli prvou pracovnou skúsenosťou pre približne 7 %. Šesť z desiatich slovenských stážistov tiež považuje túto prvú pracovnú skúsenosť za užitočnú pri budovaní kariéry. Na stážach oceňujú najmä novonadobudnuté profesionálne skúsenosti.  

Európania (78 %), ako aj Slováci (68 %) väčšinovo uprednostňujú absolvovať stáž vo svojej domovskej krajine. Medzi dôvody, prečo slovenskí stážujúci nevycestujú do zahraničia, patrí najmä ich nezáujem (21 %), ale aj nedostatok informácií či financií (19 %) a nízka znalosť cudzieho jazyka. 

Prieskum tiež naznačil, že znevýhodnení mladí ľudia nemajú rovnaké možnosti stážovania oproti ostatným. Túto nerovnosť vníma vo väčšej alebo menšej miere 44 % opýtaných. Zároveň si však 59 % Slovákov myslí, že mladým ľuďom so znevýhodnením je počas stáže zo strany zamestnávateľa zabezpečená potrebná podpora. Ľudia v lepšej sociálno-ekonomickej situácii majú podľa časti opýtaných lepší prístup k príležitostiam než ľudia so znevýhodneniami. Ale až 63 % si myslí, že pre znevýhodnených mladých sú stáže rovnako dostupné, ako pre ostatných. 

Platené aj neplatené stáže ponúkajú aj európske inštitúcie, vrátane Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Prečítajte si náš článok, kde nájdete tri dôvody, prečo sa prihlásiť na stáž v Európskej komisii. Viac informácií o stážach v Európskej komisii nájdete tu. Študent, ktorý sa rozhodne prihlásiť na jednu zo širokého portfólia stáží, môže využiť finančnú podporu z programu Erasmus+

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
5. júna 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku