Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok13. februára 2020Odhadovaný čas čítania: 2 min

Študenti OA v Trnave sa zúčastnia európskeho samitu mládeže o klíme v Bruseli

yeyswebbanner-en_01.png
© EU
Európsky samit mládeže o klíme sa uskutoční už čoskoro, 19. a 20. marca 2020. Bude sa konať v hlavnom meste Belgicka, v Bruseli. Jeho organizáciu má na starosti Európsky hospodársky a sociálny výbor. Kto sa na ňom ešte zúčastní a čo rozhodlo o slovenskom zástupcovi OA Trnava? 

Mladí ľudia sa po celom svete mobilizujú za záchranu planéty a Európsky hospodársky a sociálny výbor sa tiež rozhodol zareagovať na ich výzvu. Preto sa na svojom hlavnom podujatí zameranom na mladých ľudí pod názvom „Vaša Európa, váš názor“ (YEYS) zídu študenti a študentky z 33 stredných škôl v Európe, aby spoločne prediskutovali najlepšie možné spôsoby ochrany životného prostredia pod heslom „Naša klíma, naša budúcnosť!“. Slovensko bude na samite reprezentovať Obchodná akadémia v Trnave. O jej výbere rozhodlo losovanie, ktoré sa konalo 27. novembra 2019 v Bruseli. Na samite sa tak zúčastní 28 členských štátov EÚ, ako aj 5 kandidátskych krajín (Albánsko, Severné Macedónsko, Čierna Hora, Srbsko a Turecko). Každú krajinu bude zastupovať jedna vyžrebovaná škola, ktorú budú reprezentovať traja študenti/študentky vo veku 16 až 18 rokov v sprievode jedného učiteľa alebo učiteľky. Dôkazom toho, že je tento projekt populárny, je aj množstvo prihlásených škôl. Tento rok ich bolo takmer 800.


V rámci príprav slovenských študentov a študentiek na účasť v diskusiách navštívila školu aj projektová manažérka  AZZZ SR a členka EHSV Martina Širhalová, ktorá sa s nimi porozprávala o EÚ a EHSV, ako aj o práci, ktorú vykonávajú pre mladých ľudí. Vysvetlila im aj štruktúru podujatia i to, čo sa od nich bude očakávať. 


Cieľom samitu je vypočuť si nápady študentov a študentiek, ako riešiť súčasnú klimatickú krízu a ako sa priblížiť k dosiahnutiu cieľa klimatickej neutrality Európy do roku 2050. Pod dohľadom a vedením mladých moderátorov a moderátoriek budú mladí ľudia diskutovať o svojich návrhoch podľa vzoru Konferencie zmluvných strán (COP) Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy.


Študenti a študentky sa okrem toho stretnú aj so zástupcami medzinárodných mládežníckych organizácií, ktorí im pomôžu pretaviť ich nápady a návrhy do konkrétnych odporúčaní. Tieto odporúčania predloží EHSV osobám zodpovedným za tvorbu environmentálnej politiky na medzinárodnej úrovni a bude sa o nich v priebehu roka diskutovať na konferenciách po celej Európe.
Podrobnejšie informácie o YEYS 2020 sú k dispozícii na oficiálnej internetovej stránke podujatia. Video z podujatia YEYS 2019 si môžete pozrieť tu.

 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
13. februára 2020