Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok7. júla 2015Odhadovaný čas čítania: 1 min

Telefonovanie v zahraničí už čoskoro bez roamingových poplatkov

roaming_3_0.jpg
© EU
Od júna 2017 sa na internete pripravte na záplavu fotiek z letných dovoleniek od vašich priateľov. Konečne sa dočkáme zrušenia poplatkov za roaming.

Dnešný deň sa zapíše do telekomunikačných dejín -30. júna 2015 dosiahli inštitúcie Európskej únie dohodu o zrušení roamingových poplatkov a zárukách otvoreného internetu.

Obrovské telefónne účty po dovolenke v zahraničí, či nespoľahlivé internetové pripojenie počas služobnej cesty už budú čoskoro minulosťou. Po 2 rokoch, odkedy Európska komisia predložila legislatívny návrh o spoločnom telekomunikačnom trhu, dohodu odsúhlasili aj hlavy štátov a predsedovia vlád všetkých členských krajín EÚ ako aj a poslanci Európskeho parlamentu.

Čo to znamená?

Pre bežného spotrebiteľa to predovšetkým znamená, že od 15. júna 2017 už nebude musieť platiť roamingové poplatky - za hovory a sms sa bude platiť v rámci EÚ rovnako ako doma. Taktiež sa posilnia pravidlá pre sieťovú neutralitu.

Dobrá správa je, že na zníženie poplatkov za roaming nebudeme musieť čakať až do 15.júna 2017. Už od apríla 2016 budeme v rámci EÚ platiť len symbolický roamingový poplatok: 5 centov za minútu hovoru, 2 centy za sms a surfovať na internete budeme môcť už za 5 centov za 1 megabyte.

Pokiaľ ide o sieťovú neutralitu, užívatelia už nebudú pociťovať odlišný prístup v závislosti od prevádzkovateľa webovej stránky či online služby. Umelé blokovanie či spomaľovanie obsahu už nebude dovolené. Znamená to napríklad aj, že prístup k webu startupovej firme nebude neférovo spomaľovaný v prospech veľkých spoločností. Žiadna služba sa nebude spomaľovať len preto, že prevádzkovateľ stránky si "nepriplatil" u prevádzkovateľa internetových služieb za privilegovaný prístup. To, samozrejme, nebude brániť poskytovaniu špecializovaných služieb vysokej kvality ako sú napríklad internetové televízne kanály či inovatívne aplikácie.

Viac informácií o európskych témach nájdete na www.europa.sk

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
7. júla 2015