Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok31. marca 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 4 min

Ukrajinské poslankyne na Zastúpení Európskej komisie na Slovensku: Potrebujeme naďalej vašu podporu, Ukrajina je aktuálne živým štítom Európy

Poslankyne ukrajinskej Verchovej rady vyzvali členské štáty EÚ, aby udržali podporu a poskytovanie pomoci pre Ukrajinu a Ukrajincov, ktorí aktuálne bojujú aj za slobodu ostatných Európanov. 

Ukrajinské poslankyne na Zastúpení EK na Slovensku

V stredu, 30. marca 2022, navštívili priestory Zastúpenia Európskej komisie na Slovensko, kde sa stretli s veľvyslancami európskych krajín.   

Diskusii, ktorú organizovalo Zastúpenie EK sa zúčastnila Maria Mezentseva, zástupkyňa vedúceho Výboru ukrajinskej Najvyššej rady pre integráciu do EÚ a Olena Khomenko, predsedníčka Podvýboru pre vonkajšie hospodárske vzťahy a efektívne využívanie medzinárodnej pomoci Výboru Najvyššej rady Ukrajiny pre zahraničnú politiku a medziparlamentnú spoluprácu. Obe sú aj členkami skupiny nazývajúcej sa Women´s Diplomatic Battalion of Ukraine, ktorá sa usiluje o získanie a posilnenie podpory pre vojnou zasiahnutú Ukrajinu v Európe. Spolu s  Vladimírom Šuchom, vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku a zástupcami veľvyslanectiev krajín EÚ na Slovensku, prediskutovali aktuálnu situáciu v súvislosti s vojnou na Ukrajine a hlavné body pomoci.  

Na začiatku poslankyne zhrnuli súčasné status quo a zdôraznili dlhú cestu približovania Ukrajiny k Európskej únii. Vyzdvihli  aj spoluprácu v rámci Východného partnerstva, ktorá je pre šesť zúčastnených krajín východnej Európy veľmi dôležitá. Podľa vyjadrenia Marie Mezentsevy, Ukrajina dnes „razí cestu vpred“ pre tieto východné štáty. Okrem toho, ukrajinské poslankyne vyzdvihli aj Asociačnú dohodu medzi EÚ a Ukrajinou, ako dôležitý míľnik. Prízvukovali tiež, že Ukrajina už celé desaťročie pracuje na jej európskej integrácii.  

Krok prezidenta Volodymira Zelenského, ktorý požiadal o udelenie statusu krajiny čakajúcej na prijatie do EÚ pre Ukrajinu, považujú za odvážny čin. Odvolali sa pritom na vzrastajúcu podporu vstupu Ukrajiny do EÚ medzi ukrajinskou verejnosťou.  K 1. januáru 2022 táto podpora vstupu Ukrajiny do EÚ dosiahla úroveň 63 % a len o tri mesiace neskôr vzrástla až na 83 %. "Snažíme sa vysvetliť, že európska integrácia je o každodennom živote pre každého Ukrajinca," zdôraznila Maria Mezentseva.  

Vyjadrenia ukrajinských poslankýň sprevádzal aj apel na všetky členské štáty:Potrebujeme ďalšiu humanitárnu a vojenskú pomoc, nevyhnutné sú aj ďalšie sankcie voči Rusku. Vyzývame členské štáty EÚ, aby nám pomohli pri zdolávaní kremeľskej propagandy.“ Podľa Oleny Khomenko existuje viacero účinných sankcií, ktorými európske štáty môžu prinútiť Kremeľ stiahnuť svoje jednotky z Ukrajiny.  Ide najmä o stiahnutie európskych spoločností z Ruska, vylúčenie ruských obchodných spoločností z členských štátov EÚ, vylúčenie Ruskej federácie z medzinárodných organizácií vzhľadom na ich nerešpektovanie medzinárodného práva, zákaz dodávok ropy a plynu či celkové obmedzenie obchodu s Ruskom. 

Ukrajinské poslankyne na Slovensku

Vedúci Zastúpenia Vladimír Šucha dodal, že podľa jeho názoru je v tomto momente veľmi dôležitá demokratická podpora a  nemali by sme podceňovať ani hybridnú vojnu, ktorú Ruská federácia vedie v Európe. Zdôraznil, že je potrebné udržiavať podporu Ukrajine aj medzi širokou verejnosťou. 

Publikum tvorené hlavne veľvyslancami sídliacimi v Bratislave opakovane vyjadrilo podporu Ukrajine od ich materských štátov, rovnako poznamenali, že ich krajiny prijímajú utečencov z Ukrajiny. Poslankyňa Mezentseva veľvyslancov upozornila najmä na blokované humanitárne koridory a s tým súvisiacu vážnosť humanitárnej situácie, ktorá núti utekať z krajiny prevažne ženy a deti. Obe poslankyne vyjadrili vďaku za všetku finančnú pomoc poskytnutú Ukrajine a za prijímanie utečencov do členských krajín EÚ. Dodali však : „Veľmi by sme ocenili, ak by Slovensko, ale aj ďalšie členské štáty EÚ, mohli poskytnúť ľuďom prichádzajúcim z Ukrajiny, kde zažili ťažké traumy, psychologickú pomoc, ktorú veľmi potrebujú.“ 

Na záver stretnutia vedúci Zastúpenia vyjadril uznanie ich práci a opäť zdôraznil, aké nevyhnutné je zostať bdelý a aj naďalej živiť demokraciu, pretože ju nemožno brať za samozrejmosť. Ukrajinské poslankyne sa spolu s vedúcim Zastúpenia stretli aj ukrajinskými učiteľkami aktuálne vyučujúcimi na Slovensku a jedným zo zakladateľov online platformy SchoolToGo, ktorá zabezpečuje online vzdelávanie v ukrajinčine pre deti, ktoré by inak nemohli pokračovať v štúdiu vo svojom rodnom jazyku. 

Ukrajinské poslankyne spolu s vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimírom Šuchom, ukrajinskými učiteľkami na Slovensku a spoluzakladateľom online platformy Schooltogo

 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
31. marca 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku