Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok26. júna 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 3 min

Úradnícky čin roka 2022 získal projekt 5 peňazí Národnej banky Slovenska

Tohtoročnými laureátmi štvrtého ročníka ocenenia je vzdelávací tím Národnej banky Slovenska, ktorý dlhodobo pomáha zlepšiť finančnú gramotnosť ľudí nielen z vylúčených komunít. Školí mentorov, ktorí pracujú s chudobnými rodinami.

Úradnícky čin roka 2022

Ocenenie získal tím v zložení Denisa Francanová, Bohuslava Brenkusová, Agáta Lešková a Jakub Keračík, ktorý vedie Roman Fusek.

Roman Fusek je riaditeľ odboru ochrany finančných spotrebiteľov Národnej banky Slovenska. Jeho úlohou je aj zvyšovanie finančnej gramotnosti ľudí na Slovensku. Ako uvádza Fusek: „Finančné vzdelávanie sa môže mnohým ľuďom zdať ako abstraktná vec. My však vždy učíme o peniazoch – teda o každodennom živote, o domácom rozpočte, či o tom, ako si nastaviť príjmy a výdavky.“

NBS to robí prostredníctvom projektu 5 peňazí, ktorý formálne zastrešuje nezisková organizácia Inštitút bankového vzdelávania NBS (IBV), zriadená bankou. Tím NBS-ky spolupracuje aj s občianskym združením Cesta von, ktoré pomáha ľuďom žijúcim v generačnej chudobe.

Okrem vzdelávania formou školení tím NBS poskytuje rodinám aj praktickú pomoc. Prechádzajú si ich domáce rozpočty, skúmajú záväzky a radia im, ako by sa dali ozdraviť. Takto už pomohli desiatkam rodín v konkrétnych životných situáciách, napríklad so znížením splátok úverov na únosnú mieru alebo identifikovaním nekalých praktík agentov nebankových spoločností.

Katarína Staroňová z poroty Úradníckeho činu roka ocenila, že úradníci sa nebáli ísť do terénu a že mali vypracované presné metodiky, podľa ktorých dokonca sledovali pokrok tej ktorej rodiny.

Úradnícky čin roka organizuje Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť v spolupráci s Klubom úradníkov dobrej vôle. Cieľom ocenenia je poukázať na príbehy úradníckych kolektívov, ktoré prispievajú k zlepšovaniu verejných služieb na Slovensku.

Tento ročník bol výnimočný kvalitou jednotlivých nominácii. Ukazuje sa, že máme skutočne veľa inovatívnych a nadšených úradníkov a úradníčok, ktoré sa neboja hľadať najlepšie riešenia, hoci niekedy musia bojovať so skostnatenosťou niektorých úradov,“ uviedla Veronika Jursová Prachárová, riaditeľka Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť a členka poroty ocenenia. Barbora Belovická z Klubu úradníkov dobrej vôle dodáva: „Ako úradníci čelíme predsudkom, že veci na našom stole dlho stoja alebo skončia. Dnes sme opäť ukázali iniciatívy, ktoré na stole vznikli a boli úspešné. Sú inšpiráciou a príkladom, ako sa veci dajú zlepšiť práve z pozície úradníkov a úradníčok.”

Medzi ďalších finalistov Úradníckeho činu roka 2022 patril Branislav Mráz zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia, Natália Pindrochová z Úradu na ochranu oznamovateľov a Stanislav Matějka z Rady pre mediálne služby.

Tento rok o Úradníckom čine roka rozhodovali Peter Bárdy (Aktuality.sk), Veronika Jursová Prachárová (Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť), Ľudmila Majláthová (Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku), Katarína Staroňová (Ústav verejnej politiky FSEV UK), Andrej Svorenčík (University of Pennsylvania) a Vladimír Špánik (ZOMOS). Okrem udelenia ocenenia sa porota rozhodla za rok 2022 odovzdať aj symbolické ocenenie všetkým úradníkom a úradníčkam, ktorí vo svojich mestách, obciach aj župách pomáhali ľuďom utekajúcim pred vojnou.

Samosprávy museli čeliť bezprecedentnej situácii bez toho, aby mali riadne inštrukcie, prísun informácií ci adekvátnu podporu zo strany štátu. Napriek tomu to zvládli výborne. Zaslúžia si preto špeciálne uznanie a pochvalu,“ vysvetľuje Veronika Jursová Prachárová.

Úradnícky čin roka 2022 sa koná pod záštititou prezidentky SR Zuzany Čaputovej, Úradu vlády SR a Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Partnermi ocenenia sú Férová nadácia O2, Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis, Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva na Slovensku, Websupport.sk, soupa.sk a mediálnym partnerom je Aktuality.sk.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
26. júna 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku