Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok25. januára 2016Odhadovaný čas čítania: 2 min

Utečenecká kríza naďalej znepokojuje Európu

iloveschengen.png
© EU
Utečeneckú krízu môžeme vyriešiť len spoločne. Rok 2016 sa musí niesť v znamení výrazného pokroku pri znovuzískavaní kontroly nad utečeneckými tokmi a našimi hranicami – to znamená schválenie návrhov a zavedenie dohodnutých postupov do praxe. Všetky rozhodnutia prijaté v Rade musia teraz členské štáty uplatniť u seba doma. 

Z hľadiska zahraničnej politiky by sa mala EÚ v spolupráci s prioritnými regiónmi a tretími krajinami sústrediť na odstránenie základných príčin a zastavenie nelegálnych tokov migrácie a na navracanie migrantov, ktorí nemajú právo na medzinárodnú ochranu.

"Musíme zabezpečiť úplnú prevádzkyschopnosť vstupných centier (hotspots) a registráciu a odoberanie odtlačkov prstov prichádzajúcich. Mimochodom, oznámili sme Grécku naše rozhodnutie udeliť 1,36 milióna eur v rámci núdzového financovania na 90 nových prístrojov na odoberanie odtlačkov, ktoré by sa mali použiť na registráciu migrantov", povedal ešte začiatkom januára 2016 vo svojom príhovore prvý podpredseda Európskej komisie Fans Timmermans.

Timmermans ďalej podotkol: "Takisto musíme riešiť sekundárne toky a riadne sprevádzkovať mechanizmus premiestňovania utečencov. Premiestnenie menej ako 300 migrantov nestačí."

Ďalším dôležitým krokom bude ukončiť diskusiu na tému Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže. V roku 2016 by mali členské štáty znovuzískať istotu, že nemusia zavádzať alebo predlžovať kontroly na vnútorných hraniciach, a Schengen by sa mal vrátiť do normálneho fungovania.

Podpredseda Komisie dodal: "Zvažujeme, ako prepracovať dublinský systém. Okrem balíka opatrení zameraného na legálnu migráciu predostrieme štruktúrovanejší rámec presídľovania z tretích krajín, ktorý naruší obchodný model prevádzačov a zmierni ľudské utrpenie spojené s nelegálnou migráciou. Do konca roka 2016 Komisia predloží komplexný balík namierený proti prevádzačstvu migrantov. Skutočne jedinou možnou odpoveďou na súčasnú krízu sú európske riešenia."

Nové iniciatívy pomôžu pripraviť migračný a azylový systém na budúcnosť. Timmermans na záver príhovoru zdôraznil: "Teraz sú najdôležitejšie bezprostredné opatrenia. Musíme sa v najbližších týždňoch a mesiacoch presvedčiť, že dochádza k reálnej zmene – že vstupné centrá, mechanizmy premiestňovania a návratu sú v plnej prevádzke a darí sa nám lepšie chrániť naše vonkajšie hranice."

Celý príhovor prvého podpredsedu Európskej komisie Fransa Timmermansa (v angličtine) nájdete tu .

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
25. januára 2016