Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok27. novembra 2015Odhadovaný čas čítania: 4 min

Utečenecká kríza sa môže obrátiť v prospech Európy

migracia_4.jpg
© EU
Ekonomická kríza a jej postupné prekonávanie jednoznačne ukázali, že hľadanie kompromisov a spoločných riešení únii prináša ovocie. Takisto ako hospodárske problémy Grécka a celej eurozóny, ani utečenecká kríza by nás nemala rozdeľovať. Dvojnásobne to platí v situácii, keď brutálny útok teroristov v Paríži usmrtil 130 nevinných ľudí a Európa musí riešiť ďalší naliehavý problém. Komentár Dušana Chreneka

Hrozby, ktorým dnes čelíme sú naozaj mimoriadne. Verejný priestor zaplavili vyhrotené postoje, ktoré vyvolávajú napätie, obavy a konfliktné situácie.  V atmosfére strachu a nedôvery je na Európe, aby dala jasný signál, že sa vie dohodnúť a postupovať spoločne.

V ekonomike spoločné riešenia zaberajú

Napriek nepochybne vážnym problémom, v ekonomike na porazenecké nálady veľa dôvodov nie je. Záchranné finančné mechanizmy, ktoré ľudia nazvali eurovalmi, a kroky Európskej centrálnej banky, prinášajú solídne výsledky. Situácia v ohrozených krajinách od Lotyšska cez Írsko, Portugalsko, Španielsko až po Cyprus sa v poslednom období citeľne zlepšila. Dokonca aj vyhliadky Grécka sú po dohode s veriteľmi podstatne lepšie. Podľa najnovšej makroekonomickej predpovede Európskej komisie ekonomika Únie tento rok porastie o 1,9 percenta. Okrem toho v septembri medziročne klesol počet nezamestnaných v EÚ o vyše 1,8 milióna ľudí  a dôvera investorov v ekonomiku eurozóny sa na jeseň vyšplhala na štvorročné maximum.

Ako vhodný príklad oživenia slúži aj Slovensko, ktorého ekonomika podľa prognózy tento rok porastie až o 3,2 percenta. V tomto ukazovateli na tom bude lepšie iba päť krajín EÚ. Výrazne ťažíme aj zo stabilizačných opatrení v eurozóne, vďaka ktorým si teraz Slovensko požičiava so zápornými úrokmi a  tým šetrí desiatky miliónov eur.

Reformy napredujú

Európa však môže úplne prekonať hospodársku krízu len za predpokladu zvýšenia investícií, zásadných reforiem a ozdravenia verejných financií. V tejto oblasti máme viaceré pozitívne signály. Úspešne sa rozbehol tzv. Junckerov investičný plán, ktorý do európskej ekonomiky prinesie dodatočných 315 miliárd eur. Aj s budovaním energetickej únie a jednotného digitálneho trhu sa spájajú významné očakávania rastu. Navyše v absolútnej väčšine krajín EÚ sa dostali pod kontrolu rozpočtové deficity a zastavuje sa rast verejného dlhu v eurozóne.

Na hospodárskej obnove a pokračujúcom reformnom úsilí sa ukazuje, akí sme silní, keď držíme spolu.

Utečenecká kríza sa môže obrátiť v prospech Európy

Som presvedčený, že spoločnými silami možno zvládnuť aj utečeneckú krízu a posilniť našu schopnosť bojovať s terorizmom. Európa sa ocitla v prelomových časoch. Či súčasné výzvy zvládneme, závisí najmä od našej schopnosti spolupracovať.

Hoci verejnú diskusiu v našom priestore ovládla najmä téma prerozdeľovania utečencov, európski lídri sa dokázali zhodnúť na množstve ďalších opatrení, ktoré už prinášajú výsledky.

Príslušníci agentúry Frontex zachránili vďaka posilnenému rozpočtu i právomociam na mori už viac ako 122-tisíc ľudí. Okrem toho je dnes boj proti prevádzačom intenzívnejší a podstatne rastie aj európska pomoc postihnutým krajinám.  

Po teroristických útokoch v Paríži sa opäť zintenzívnila debata o konci Schengenu, a tým aj voľného pohybu v Únii. To by znamenalo zrútenie jedného z nosných pilierov, na ktorých stojí naše spoločenstvo.

Našťastie krajiny Únie sa nevzdávajú svojich výdobytkov ľahko a ďalej hľadajú východiská. Európska komisia navrhla aj ďalšie posilnenie kontrol na vonkajšej hranici EÚ, dôslednejšiu kontrolu strelných zbraní, harmonizáciu trestných kódexov či uchovávanie záznamov o cestujúcich v leteckej doprave. Všetky tieto opatrenia nám môžu výrazne pomôcť pri predchádzaní teroristickým útokom.

Je čoraz jasnejšie, že súčasné problémy svojimi rozmermi dávno prerástli možnosti jednotlivých krajín. Problémy Európy izolovane nevyriešime. No ako každá kríza, aj tá utečenecká a bezpečnostná predstavuje príležitosť. Ak Únia ako celok nad ňou získa kontrolu, môže z nej vyjsť ekonomicky aj sociálne silnejšia.

Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku

Článok bol uverejnený v denníku Hospodárske noviny 27.11.2015.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
27. novembra 2015