Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok14. júna 2023Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 3 min

V akom stave je sloboda a demokracia na Slovensku?

Ako je na tom naša demokracia? Aké sú jej hrozby? A ako sa nevydať cestou k autoritarizmu? Zapojte sa do diskusie!

demdis

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v spolupráci s občianskym združením DEMDIS otvára diskusiu na tému "V akom stave je sloboda a demokracia na Slovensku?"

Hoci nám dosiaľ demokratické mechanizmy verne slúžili, nedá sa prehliadnuť, že v posledných rokoch čelia viacerým krízam a výzvam. Na Slovensku už dlhšie zaznamenávame pokles záujmu a angažovanosti občanov v politickom procese.

Dokážeme zachytiť tiene dopadajúce na fungovanie demokratického štátu? Korupcia? Nedôvera v inštitúcie? Populizmus? Ako predísť úpadku demokratickej a slobodnej spoločnosti?

Zapojte sa do ďalšej DEMDIS diskusie a nájdime spoločné riešenia problému, ktorý sa týka nás všetkých. Hlasujte aspoň za sedem komentárov a uvidíte, ktorá názorová skupina je vám bližšia.

Prečo sa pýtame?

Polarizácia spoločnosti, všeobecná frustrácia a narastajúca nedôvera voči inštitúciám sa premietajú v apatii a odcudzení sa od demokracie a spoločnosti ako takej.

DEMDIS diskusia z novembra 2022 na tému „Akú chceme demokraciu?” ukázala, že problém nie je v demokracii ako takej, ale s jej (ne)fungovaním na Slovensku.

Skupiny diskutujúcich sa zhodli na tom, že víťaz volieb by mal rešpektovať práva menšín a nemal zasahovať do nezávislosti súdnej moci či slobody prejavu a tlače. Problém sme zhodne videli aj v (ne)funkčnosti politických strán, ktoré nie sú demokratické a transparentné. Záverom sme sa jednoznačne zhodli, že demokracia potrebuje nové spôsoby zapájania občanov do jej procesov. Na demokracii by sme sa totiž nemali podieľať len raz za štyri roky voľbami.

Akým hrozbám čelí slovenská demokracia v roku 2023? Sú obavy z možného podkopávania pilierov demokracie oprávnené? A ako sme s nimi schopní sa vyrovnať?

Zoči voči k sebe?

Podkopávanie slobodnej a demokratickej spoločnosti je horkou príchuťou, ktorá zostáva na jazyku vždy, keď sa diskutuje téma blížiacich sa volieb. Spoločne vnímame túžbu po zdravšej demokracii. Príklady zo zahraničia nám pritom ukazujú, že Fukuyamov „koniec dejín” nenastal a demokracie to vôbec nemajú isté a „vyhraté”. Akú podobu môže nadobudnúť devalvácia demokracie na Slovensku?

Existuje cesta späť?

Septembrový prieskum AKO nám ukázal, že vyše polovica (58,4 %) opýtaných Slovákov si myslí, že Slovensko potrebuje silného a rázneho autoritárskeho lídra aj za cenu, že by sa pohyboval na hranici demokratických princípov.

Azda málokto by pochyboval, že v slobodnej spoločnosti sa nám žije lepšie ako v totalite. Málokto by dobrovoľne chcel prísť o svoj životný priestor, možnosti rastu či pohodlia. Málokto by tvrdil, že byť umlčaný je lepšie, ako mať možnosť vyjadriť sa.

Skutočnosť, že nie sme vždy spokojní s aktuálnym fungovaním demokracie, ešte nemusí znamenať, že je súca na zničenie. Ako sa nevydať cestou súmraku demokracie? Ako budovať dôveru v štát, v ktorom by sme chceli vidieť východ slnka každý deň?

Pre viac informácií o DEMDIS a možnostiach zapojenia sa do diskusie navštívte demdis.sk. DEMDIS je občianske združenie, ktoré nachádza konsenzus a porozumenie v rozhádanej spoločnosti. 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
14. júna 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku