Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok8. decembra 2018Odhadovaný čas čítania: 4 min

V boji s korupciou nestačí vyhrať len jednu bitku

euro.jpg
© EU
Slovensko zažíva v mnohých ohľadoch úspešnú éru, či už ide o hospodársky rast, pokles nezamestnanosti alebo klesajúci dlh. V jednej oblasti sa nám však pretrvávajúcej frustrácie zbaviť nedarí. Ide o boj s korupciou.   Komentár Ladislava Mika

Korupcia stále patrí dlhodobo k jedným z najfrekventovanejších pojmov v slovenských médiách. Je to niečo s čím sa slovenská spoločnosť stále nedokázala vyrovnať a jej obrovská časť korupciu považuje za jednu z najvážnejších prekážok napredovania krajiny.

O aký závažný problém ide, nám ukazuje vnímanie samotných obyvateľov. Podľa európskych prieskumov Eurobarometer z jesene 2017 je korupcia na Slovensku rozšírená podľa 85 percent obyvateľov a 86 percent podnikateľov. Až 42 percent Slovákov pritom hovorí, že korupcia ovplyvňuje aj ich každodenné osobné životy.

Boj viac na  papieri

Okrem očividných dopadov, ako sú ekonomické straty, nekvalitnejšie služby, nerovnosť šancí alebo nedôvera verejnosti voči politikom, ovplyvňuje korupcia aj mnoho ďalších oblastí. Či už ide o v porovnaní s Európou horší zdravotný stav obyvateľov pre odtekajúce zdroje zo zdravotníctva alebo o odliv mozgov.

Vo veľkom prieskume medzi Slovákmi žijúcimi v zahraničí, ktorý iniciovala organizácia Leaf pred dvomi rokmi, označilo korupciu, klientelizmus a rodinkárstvo za jeden z dvoch najzávažnejších problémov slovenskej spoločnosti takmer 70 percent respondentov. Popri nižšej životnej úrovni tak ide o jeden z hlavných dôvodov, prečo mnohí šikovní mladí ľudia Slovensko opúšťajú a už sa späť nechcú vrátiť.

Receptov, ako to zmeniť, je známych mnoho. Či už ide o konkrétne protikorupčné opatrenia, ktoré Slovensko aj za pomoci EÚ postupne prijíma, alebo o efektívnejšie vyšetrovanie a trestanie takýchto praktík. V týchto oblastiach však máme veľké rezervy.

Mnohé opatrenia na Slovensku stále nefungujú alebo fungujú iba na papieri. Tento stav opakovane pripomína aj Európska komisia, podľa poslednej Správy o Slovensku za rok 2018 sa Slovensku v oblasti boja proti korupcii dôraznejším presadzovaním platných právnych predpisov nepodarilo dosiahnuť žiadny pokrok.

Nedostatočne garantovaná je aj nezávislosť vyšetrovacích a kontrolných orgánov, za korupciu sa na Slovensku nedarí stíhať ani žiadne väčšie ryby. Nedávne odsúdenie dvoch bývalých ministrov v kauze nástenkového tendra je určite dobrým signálom, hoci ani v tomto prípade sa korupciu preukázať nepodarilo.

Nebezpečné láskavosti

Medzi hlavné dôvody, prečo sa v slovenskom prostredí nedarí bojovať s korupciou efektívnejšie, však okrem nižšej politickej kultúry patrí aj vyššia tolerancia spoločnosti voči niektorým pokleskom. Články v novinách môžu vyvolávať mierne falošný pocit, že korupcia sa týka najmä politikov a biznisu. Aj podľa spomínaného Eurobarometru sú úplatky v politike rozšírené až podľa každého druhého obyvateľa. Rovnaká vzorka ľudí však označuje za korupciou ťažko postihnuté aj oblasti zdravotníctva (55%), súdnictva (52%) a školstva (29%), s ktorými sa typicky spája aj takzvaná malá korupcia.

Viac ako polovica Slovákov (53%) v prieskume zároveň označila za prijateľné poskytnúť úradníkovi, od ktorého niečo potrebuje, protihodnotu v podobe inej láskavosti. Až 43 percent by nemalo problém revanšovať sa darom a 24 percent dokonca ani peniazmi. Až 91 percent z tých, ktorí sa s korupciou za posledný rok stretli, zároveň takéto konanie nikde neohlásilo.

Ospravedlňujúce argumenty pre toleranciu k drobnej korupcii a podvodom, ktoré často počuť, sa odvolávajú práve na skazenosť politiky a verejnej správy. Ako môžeme chcieť čestnosť od bežných ľudí, ak tí každodenne v médiách sledujú, ako ich ktosi okráda?

Súhlasím, ak chceme v boji proti korupcii naozaj pokročiť, určite musíme od politikov naďalej vyžadovať prijímanie systémových opatrení a tlačiť aj na zvyšovanie politickej kultúry. Nemali by sme ako občania  zabúdať zmeniť aj svoje vlastné správanie. Mnohí z politikov  sa totiž naučili akceptovať takéto konanie ešte dávno pred prerazením vo svete politiky či biznisu.

Tento komentár bol zverejnený v denníku SME 8. decembra 2018.

Ladislav Miko, Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
8. decembra 2018