Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok11. februára 2016Odhadovaný čas čítania: 1 min

V núdzi volajte 112-tku

112.jpg
© EU
11. februára už tradične oslavujeme Európsky deň 112-tky, európskeho čísla tiesňového volania, ktoré môžete volať bezplatne z pevnej linky aj mobilných telefónov. 72 % Slovákov síce vie, že číslo tiesňového volania 112 môže využiť kdekoľvek v EÚ, no nikdy nie je na škodu si pripomenúť, že 112-tku môžete volať, keď sa jedná o záchranu života a zdravia občanov, majetku ale aj životného prostredia.

Popri čísle 112 ešte stále fungujú aj vnútroštátne núdzové čísla. 112-tka je však jediné číslo, ktoré vám zabezpečí prístup k záchranným službám v každej krajine EÚ. Váš hovor na číslo 112 bude automaticky prepojený (do 10-tich sekúnd) na záchranné služby - políciu, prvú pomoc alebo hasičov. Volať možno bezplatne a nepretržite, 24 hodín denne z akéhokoľvek telefónu (pevnej linky či mobilu). Výhodou 112-tky je možnosť lokalizácie volajúceho, ako aj možnosť dovolať sa na číslo 112 i bez SIM karty.

Podľa posledného prieskumu až 72 % Slovákov vie, že číslo tiesňového volania môžu využiť všade v EÚ. Toto číslo používajú aj v niektorých krajinách mimo EÚ, napríklad vo Švajčiarsku a v Južnej Afrike.

Na Slovensku je možné dohovoriť sa na 112-tke v slovenčine a češtine, v niektorých oblastiach krajiny aj v maďarčine, ruštine a poľštine.  

 

 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
11. februára 2016