Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
  • Denné spravodajstvo
  • 4. októbra 2024
  • Zastúpenie na Slovensku
  • Odhadovaný čas čítania: 2 min

V roku 2022 sa v EÚ vyhodilo 132 kilogramov potravín na obyvateľa

Milióny ton potravinového odpadu ohrozujú našu ekonomiku a životné prostredie.    

Plastic packaging in supermarkets

Každý rok vyhadzujeme obrovské množstvo jedla, pričom jeho značná časť by mohla byť ešte konzumovaná. Len v Európskej únii sa každoročne vyhodí viac ako 59 miliónov ton potravín. Milióny ľudí si zatiaľ nemôžu dovoliť zdravé jedlo každý deň. Ide o neprijateľné plytvanie zdrojmi, od vody a pôdy až po energiu a prácu. Tento fakt sme si celosvetovo pripomenuli aj 29. septembra, ktorý je Medzinárodným dňom informovanosti o potravinových stratách a plytvaní potravinami

Podľa najnovších údajov Eurostatu sa v roku 2022 v EÚ vyhodilo približne 132 kilogramov potravín na obyvateľa. Celkovo sa tak v EÚ vyprodukovalo 59,2 milióna ton potravinového odpadu. Z toho 54 % odpadu pochádzalo z domácností, čo predstavuje 72 kg na obyvateľa. Zvyšok vznikol v potravinárskom dodávateľskom reťazci, pričom výroba potravín a nápojov prispela 25 kg, reštaurácie a stravovacie služby 15 kg, maloobchod a distribúcia 11 kg a prvovýroba 10 kg na obyvateľa. 

V roku 2022 sa v EÚ vyhodilo 132 kilogramov potravín na obyvateľa

Tento problém nie je iba otázkou hospodárskej efektivity. Potravinové straty a plytvanie potravinami sú hrozbou aj pre naše životné prostredie. Každý kilogram potravinového odpadu prispieva k zvýšeniu emisií skleníkových plynov, urýchľuje zmenu klímy a vyčerpáva prírodné zdroje našej planéty. Najznepokojivejšie však je, že takmer tretina z potravín, ktoré sa celosvetovo vyprodukujú, skončí na skládke, zatiaľ čo milióny ľudí denne hladujú. 

Európska komisia si dala za cieľ znížiť potravinový odpad na polovicu do roku 2030. Je to ambiciózny, no dosiahnuteľný cieľ, ak sa do boja proti potravinovému odpadu zapojíme všetci. Naše každodenné rozhodnutia – od plánovania jedál, nakupovania podľa zoznamu až po dôsledné používanie zvyškov –môžu mať v tomto smere rozhodujúci význam. 

Jedlo je príliš drahé na to, aby skončilo v koši. Ak znížime množstvo vyhodených potravín, prispievame nielen k ochrane našej planéty, ale tiež šetríme zdroje. Potraviny sú hodnotné a zaslúžia si našu úctu. Každý z nás môže prispieť k zníženiu potravinového odpadu a budovaniu udržateľnejšej budúcnosti.  

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
4. októbra 2024
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku