Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
  • Denné spravodajstvo
  • 26. septembra 2024
  • Zastúpenie na Slovensku
  • Odhadovaný čas čítania: 3 min

Vďaka opatreniam na ochranu obchodu sa v EÚ v roku 2023 podarilo udržať pol milióna pracovných miest

Bola prijatá správa o činnosti EÚ v oblasti ochrany obchodu za rok 2023. 

Circular economy and sustainable furniture - Montana Furniture in Denmark

Nástroje na ochranu obchodu zohrávajú podľa nej zásadnú úlohu pri ochrane pracovných miest v EÚ tým, že presadzujú spravodlivé a rovnaké podmienky.

Ku koncu roka 2023 bolo v EÚ zavedených celkovo 182 opatrení na ochranu obchodu vrátane 156 antidumpingových opatrení, 25 antisubvenčných opatrení a jedného ochranného opatrenia. V porovnaní s rokom 2018, keď bolo zavedených 133 opatrení, to predstavuje takmer 40 % nárast. V roku 2023 sa začalo dvakrát viac nových prešetrovaní ako v roku 2022. Toto výrazné zintenzívnenie činnosti svedčí o odhodlaní Komisie rázne riešiť čoraz častejšie prípady nekalého obchodu.

Počet pracovných miest v EÚ chránených týmito opatreniami sa takisto výrazne zvýšil, a to z 365 000 v roku 2018 na takmer 500 000 priamych pracovných miest na konci roka 2023. Pod ochranou zavedených opatrení sú aj strategické priemyselné odvetvia, ako je veterná energia, solárne sklo a optické vlákna, ktoré sú kľúčové pre zelenú a digitálnu transformáciu EÚ. Opatrenia chránia tiež mnohé odvetvia s významným zastúpením malých a stredných podnikov (napríklad keramický priemysel), ktoré sú obzvlášť zraniteľné voči nekalým obchodným praktikám.

V správe sa zároveň zdôrazňuje, že je nutné pristúpiť k opatreniam v snahe chrániť pred nekalým obchodom odvetvia ekologických technológií. Jedným z takýchto opatrení je napríklad začatie antisubvenčného prešetrovania týkajúceho sa batériových elektrických vozidiel z Číny.

Zo správy v neposlednom rade vyplýva, že Komisia naďalej dôrazne chránila výrobné odvetvie EÚ pred nespravodlivými ochrannými opatreniami, ktoré iniciovali tretie krajiny, čím pomohla zaistiť nepretržitý prístup na trhy tretích krajín.

"Ochrana priemyslu EÚ pred nekalými obchodnými praktikami a zabezpečenie rovnakých podmienok sú pre konkurencieschopnosť EÚ životne dôležité. Napriek geopolitickému napätiu a celoplošným výzvam zostáva EÚ jedným z najotvorenejších trhov na svete. Túto otvorenosť však nemožno považovať za samozrejmosť. Keď sa bude obchod založený na pravidlách podrývať, budeme bez váhania konať. Výrazné zintenzívnenie našej činnosti v oblasti ochrany obchodu počas tohto mandátu je toho dôkazom," povedal výkonný podpredseda zodpovedný za obchod Valdis Dombrovskis.

Pomoc malým a stredným podnikom v boji proti nekalému obchodu

Malé a stredné podniky sú zraniteľnejšie voči nekalej hospodárskej súťaži. V priebehu roka 2023 sa Komisia prednostne a intenzívnejšie venovala opatreniam, ktoré majú týmto podnikom pomôcť poradiť si s nekalou hospodárskou súťažou vyvolanou dumpingovým a subvencovaným dovozom. Súčasťou tohto úsilia je asistenčná služba, osobitná webová stránka, praktická pomoc pri prešetrovaniach, podrobné usmernenia, ako aj niekoľko informačných a školiacich programov.

V správe sa takisto poukazuje na tie výrobné odvetvia v EÚ s vysokým podielom malých a stredných podnikov, ktoré úspešne využívajú opatrenia EÚ na ochranu obchodu a majú z nich úžitok, vrátane keramického priemyslu, odvetvia výroby bicyklov a chovu pstruhov.

Riadne presadzovanie opatrení EÚ má pre ich účinnosť zásadný význam

Zabezpečenie účinnosti opatrení na ochranu obchodu je pre Komisiu naďalej rozhodujúce, keďže sa musí postaviť hrádza proti čoraz zložitejším praktikám obchádzania.

Zahŕňa to lepšie monitorovanie zavedených opatrení na ochranu obchodu, ako aj účinné kroky proti neustále sa meniacim praktikám obchádzania zo strany tretích krajín. Viac ako pätina v súčasnosti platných obchodných opatrení sa preto osobitne zameriava na pokusy hospodárskych subjektov vyhnúť sa opatreniam.

Len v roku 2023 sa štyri z dvanástich nových prešetrovaní týkali prípadov podozrenia z obchádzania a viedli k rozšíreniu opatrení na ďalšie tretie krajiny. Okrem toho sa dve existujúce opatrenia rozšírili na ďalšie krajiny v snahe odstrániť praktiky spočívajúce v prekládke. Vykonalo sa aj antiabsorpčné prešetrovanie zamerané na výrobcov, ktorí znížili svoje ceny, aby „absorbovali“ clá, ktoré im boli uložené. Toto prešetrovanie viedlo k výraznému zvýšeniu ciel, ktoré EÚ pôvodne uložila.

Ďalšie informácie

42. výročná správa o ochrane obchodu

Pracovný dokument útvarov Komisie

Infografika o súčasnom stave v roku 2023

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
26. septembra 2024
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku