Prejsť na hlavný obsah
Logo Európskej komisie
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok13. novembra 2023Zastúpenie na Slovensku

Viac ako 250 miliónov eur na posilnenie riadenia migračných tokov

Vzhľadom na rastúce migračné výzvy, ktoré vedú k vysokému počtu príchodov cez všetky trasy, sa Komisia rozhodla vyčleniť osobitné finančné prostriedky pre členské štáty EÚ.

Komisia poskytne financie na riadenie migračných tokov

Táto finančná podpora je jedným z opatrení uvedených v liste predsedníčky Ursuly von der Leyenovej pred zasadnutím Európskej rady vo februári 2023 určených na podporu členských štátov pri posilňovaní ochrany hraníc, systémov prijímania a azylových systémov. Komisia v tejto súvislosti zorganizovala dve výzvy, v ktorých môžu členské štáty EÚ predložiť žiadosti o finančné prostriedky z fondov v oblasti vnútorných záležitostí.

Komisia poskytne finančné prostriedky vo výške 141 miliónov eur na optické vlákna a softvér na zlepšenie výmeny a spracovania údajov medzi hraničnými stanicami a veliteľskými strediskami (Bulharsko, Chorvátsko, Grécko, Litva a Maďarsko), elektronické sledovacie zariadenia na hraničných staniciach (Bulharsko, Lotyšsko a Litva) a zavedenie mobilných detekčných zariadení (Bulharsko, Litva a Grécko) v rámci výzvy Nástroja finančnej podpory na riadenie hraníc a vízovú politiku (BMVI). Ďalšie financovanie je určené pre členské štáty EÚ, ktoré potrebujú podporu (Rumunsko, Poľsko, Estónsko, Bulharsko, Španielsko a Litva). V závislosti od dostupnosti finančných prostriedkov v rámci BMVI sa Komisia bude snažiť túto podporu poskytnúť .

Z výzvy vo výške 118 miliónov eur v rámci Fondu pre azyl, migráciu a integráciu (AMIF) sa podporia maloleté osoby bez sprievodu financovaním dodatočného personálu a odbornej prípravy opatrovníkov (Belgicko, Cyprus, Slovensko a Španielsko), ako aj starostlivosti/rodinnej starostlivosti, komunitnej starostlivosti a umožnenia poloautonómneho spôsobu fungovania dospievajúcim (Bulharsko, Cyprus, Grécko, Taliansko a Španielsko). Posilnia sa takisto prijímacie zariadenia na hraniciach, pričom sa bude financovať obnova existujúcich záchytných centier (Taliansko, Lotyšsko, Litva a Poľsko) a výstavba nových (Cyprus a Taliansko).

Financovanie bude súčasťou programov členských štátov. Opatrenia sa môžu začať okamžite a budú ich vykonávať agentúry členských štátov alebo partnerské organizácie občianskej spoločnosti, ako sú mimovládne organizácie a OSN.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
13. novembra 2023
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku