Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok2. februára 2016Odhadovaný čas čítania: 4 min

Viac možností na podporu investícií

shutterstock-111728792_5.jpg
© EU
Aj keď väčšina Slovákov stále považuje stav ekonomiky za zlý, investície na Slovensku opäť rastú. Zatiaľ je to najmä vďaka európskym prostriedkom, ale aj investície súkromného sektora sa zvyšujú. 

Vedeli ste, že vďaka eurofondom na Slovensku vyrástlo až 8 priemyselných parkov, viac ako 130 kilometrov diaľnic a vytvorilo sa 130 tisíc pracovných miest? Určite ste to v poslednej dobe zachytili v médiách viackrát. Samozrejme, médiá informujú aj o tienistejších stránkach ako sú neuspokojivé čerpanie fondov, neefektívnosť či podozrenia z klientelizmu. Tieto okolnosti sú neraz veľmi vážne a doplácajú na ne všetci občania.

Faktom však ostáva, že tvár Slovenska sa vďaka európskej pomoci výrazne zmodernizovala. A naša krajina stále zostáva jedným z jej najväčších čistých príjemcov. V aktuálnom období môžeme do roku 2020 získať  z európskeho rozpočtu až 13,5 miliardy viac ako do spoločného rozpočtu prispejeme. Len pre ilustráciu – je to akoby Slovensko dostalo jeden štátny rozpočet navyše.

Pre ďalší rozvoj našej krajiny, či už ide o nové diaľničné úseky, otváranie vedeckých parkov, investície do podnikov či na zlepšenie protipovodňových opatrení, je tak nepochybne veľmi dôležité, ako efektívne sa nám tieto peniaze podarí využiť. 

Fondy nie sú všeliek

Zároveň však prichádza čas, kedy by si mali pripomenúť, že nie je možné spoliehať sa len na eurofondy.  A ani to nie je dlhodobo udržateľné. Preto by sme mali čo najaktívnejšie zapojiť aj do ďalších možností, ktoré nám členstvo v EÚ poskytuje.

Na rozvoj Slovenska možno väčšmi využívať napríklad celoeurópske programy ako sú Nástroj na prepájanie Európy (Slovensko z neho môže získať minimálne 740 miliónov eur na projekty v oblasti dopravy a energetiky), Horizont 2020 (podpora pre vedu, výskum a inovácie), COSME (malé a stredné podniky) či Kreatívna Európa (kultúra a médiá).

Významným zdrojom pre úvery pre súkromné podniky i verejné inštitúcie je aj Európska investičná banka. Je tiež dobré, že na Slovensku sa z európskych prostriedkov vytvoril Slovenský investičný holding, ktorý bude pomáhať financovať projekty v oblasti dopravy a energetickej efektívnosti, a zároveň podporí aj malé a stredné podniky.

Pomôžu aj záruky

Aj keď európske i slovenské hospodárstvo sa z následkov krízy pomaly zotavujú a súkromný sektor má v súčasnosti dostatok finančných prostriedkov, v rozsiahlejšom investovaní podnikateľov stále brzdí neistota hospodárskeho výhľadu a vysoká úroveň dlhu v niektorých častiach EÚ.

Európska únia je preto pripravená investovať značné prostriedky aj do rozbehu projektov zo súkromných investícií. Nejde však len o granty. Dôležité sú aj bankové záruky, či už pre veľké investície z Európskeho fondu pre strategické investície alebo rôzne schémy rizikového kapitálu, ktoré s podporou európskych programov ponúkajú slovenské banky či investičné fondy.

Práve Európsky fond pre strategické investície je kľúčovým prvkom Investičného plánu pre Európu, ktorý má pomôcť preklenúť váhavosť súkromného sektora a priniesť do európskej ekonomiky viac ako 315 miliárd eur.

Z fondu už bola schválená podpora pre viac ako 40 projektov za viac ako 25 miliárd eur. Tieto peniaze idú do rôznych oblastí: ekologické zariadenia v celulózke vo Fínsku, vedecké parky v Španielsku, veterné elektrárne v Belgicku, širokopásmový internet v Taliansku či programy na zvýšenie energetickej účinnosti vo Francúzsku.

Aj Slovensko už má schválenú možnosť spolufinancovať z fondu diaľničný obchvat Bratislavy a ďalšie projekty sú v štádiu posudzovania.

Nejde len o peniaze

Investičný plán má však aj širšie ciele. Nielen povzbudenie súkromných investícií, ale aj reformy zlepšujúce investičné prostredie a vytvorenie poradenského centra a databázy projektov, ktorá nasmeruje investície tam, kde najviac chýbajú.

Európske centrum investičného poradenstva je v prevádzke od septembra minulého roku a už pomáha investorom s prípravou a rozvojom ich podnikateľských plánov. Čoskoro bude spustený aj Európsky adresár investičných projektov, ktorý  ponúkne na jednej webovej stránke štandardizované a transparentné informácie o investičných príležitostiach v celej Únii. 

Príležitostí, z ktorých môže Slovensko čerpať peniaze na rozvoj tak je a aj bude dosť. Kľúčové bude, či dokážeme pripraviť dobré projekty a motivujúce investičné prostredie, ktoré neodradí schopných ľudí od investovania. 

Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku

Článok bol uverejnený v denníku SME 2.2.2016.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
2. februára 2016