Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Tlačové oznámenie16. júna 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 3 min

Vieme, kto sa stal Mladým Európanom 2022!

Dnes (16. júna 2022) sa v priestoroch Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne uskutočnilo národné finále 17. ročníka vedomostnej súťaže Mladý Európan.

Mladý Európan 2022

Po dvoch pandemických rokoch, po otestovaní si online i hybridného finále, sme sa opäť vrátili k pôvodnej výlučne prezenčnej forme podujatia, čo mimoriadne potešilo nielen súťažiacich, ale aj organizátorov a vôbec všetkých zúčastnených.

Vo finále Mladého Európana sa tento rok stretlo 14 súťažných tímov (42 súťažiacich) – víťazov regionálnych kôl - zo stredných škôl z celého Slovenska. Súťažné tímy si navzájom preverili svoje vedomosti z európskej histórie, geografie, zaujímavostí o EÚ či svoju znalosť významných osobností a pamätihodností EÚ a jej členských krajín.

Súťaž Mladý Európan sa usiluje o zvyšovanie úrovne všeobecnej informovanosti študentov stredných škôl na Slovensku o EÚ, jej fungovaní i aktuálnom dianí v Európe. Súťažiaci tak prostredníctvom súťaže získajú rôzne informácie a odpovede na otázky o európskych inštitúciách, legislatíve, politikách a programoch EÚ i o jednotlivých členských štátoch. Poslaním tejto celoslovenskej súťaže je aj zvyšovať povedomie o participatívnom občianstve EÚ, a to najmä medzi mladými ľuďmi na Slovensku.

„Rád by som vyzval všetkých mladých Európanov a Európanky, aby i naďalej šírili dobré meno EÚ, aby pokračovali v ich aktívnom zapájaní sa do európskeho diania a boli pripravení na výzvy, ktoré Európu čakajú v najbližších dvoch dekádach. Spolupráca je veľmi dôležitá a iba vďaka nej dokáže byť Európa skutočne silná a úspešná. Chcem sa poďakovať všetkým nadaným súťažiacim za ich účasť na dnešnom finále súťaže Mladý Európan, a rovnako ďakujem aj všetkým pedagógom za ich úsilie, ktoré vynaložili pri príprave svojich študentov,“ prihovoril sa k zúčastneným Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.      

Víťazmi súťaže Mladý Európan 2022 sa stali:

  1. miesto: Gymnázium Jána Hollého, Trnava  
  2. miesto: Gymnázium Grösslingová 18, Bratislava
  3. miesto: Gymnázium Jána Adama Raymana, Prešov  

Víťazné tímy si z dnešného finále odnášajú zaujímavé vecné ceny a ostatné tímy budú takisto odmenené za to, že sa im podarilo prebojovať sa až do národného kola súťaže. Záštitu nad Mladým  Európanom 2022 aj tento rok prevzal podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič. Partnerom súťaže je Úrad vlády SR. Ďalším partnerom a zároveň hostiteľom národného kola súťaže Mladý Európan 2022 je Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne.

Veľké poďakovanie okrem súťažiacim patrí i zanieteným profesorom a profesorkám, ktorí sa významnou mierou podieľali na kvalitnej príprave študentov a spoluorganizácii súťaže.

Súťaž je určená študentom druhých, tretích a štvrtých ročníkov gymnázií a stredných odborných škôl z celého Slovenska. Organizuje ju Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku spoločne so sieťou regionálnych informačných centier Europe Direct.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
16. júna 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku