Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok19. mája 2017Odhadovaný čas čítania: 2 min

Volaj ako doma

mobil_web.jpeg
© EU
Vyhlásenie hovorkyne Európskej komisie pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Nathalie Vandystadt počas tlačového brífingu ku zrušeniu roamingových poplatkov, ktorý sa konal 19. mája 2017 na Zastúpení Európskej komisie v SR. 

Ako iste viete, od 15. júna 2017 nadobudnú platnosť nové pravidlá roamingu. Od toho dňa sa každá už uzavretá zmluva a každá zmluva, ktorá sa odteraz uzavrie a zahŕňa roamingové služby, automaticky zmení na zmluvu s roamingom za domáce ceny.

Zákazníci mobilných služieb budú môcť pri cestovaní po iných krajinách EÚ využívať hovory, SMS a dátový prenos za rovnaké ceny ako doma.

Pokiaľ ide o Slovensko, momentálne skúmame ponuky, s ktorými vyšli operátori v súvislosti s novými pravidlami roamingu, a sme v kontakte s národným regulačným orgánom, ako aj s operátormi.

Ak budú praktiky niektorého slovenského operátora porušovať roamingové pravidlá, slovenský regulačný orgán bude musieť zasiahnuť a požiadať takéhoto operátora, aby dodržiaval nové pravidlá.

Zákazníci, ktorým hrozia nepriaznivé zmeny zmluvy alebo zvýšenie poplatkov, by mali informovať slovenský regulačný orgán a v každom prípade môžu odstúpiť od zmluvy bez toho, aby museli platiť penále.

Nové pravidlá roamingu nemajú za cieľ zlepšiť alebo poškodiť krátkodobé príjmy operátorov, ale napraviť evidentne neefektívny trh, na ktorý dopláca celá spoločnosť a hospodárska prosperita. Pred prijatím nariadenia a dokonca aj po znížení cien si ľudia masovo vypínali roaming, lebo sa obávali nákladov na roaming, ktoré nemajú žiadne ekonomické opodstatnenie. Od 15. júna 2017 si pri cestovaní v EÚ budeme môcť zapnúť mobilné služby a najmä dátový prenos bez obáv z vysokých poplatkov.

Roamingový trh sa tým výrazne zefektívni, z čoho budú v konečnom dôsledku čerpať výhody všetci zainteresovaní vrátane konkurencieschopných operátorov.

Dovoľte, aby som pripomenula, že od roku 2007 sme znížili poplatky za hovory v roamingu o viac ako 90 % a od roku 2012 sme znížili poplatky za dátový prenos v roamingu o 96 %. Aj domáce ceny išli dole. Tvrdenie, že operátori nebudú schopní zaplatiť náklady na poskytovanie roamingových služieb zákazníkom, nemá reálny základ. Nové pravidlá obsahujú niekoľko záruk, ktoré ochránia operátorov pred akýmikoľvek nepriaznivými dôsledkami.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
19. mája 2017