Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok2. augusta 2017Odhadovaný čas čítania: 1 min

Vyhlásenie k Pamätnému dňu rómskeho holokaustu

roma_holocaust_memorial_visual_web.png
© EU
Dnes (2. augusta) si Európska komisia pripomína Pamätný deň rómskeho holokaustu, aby si tak uctila pamiatku tisícok obetí rómskeho pôvodu, ktoré prišli o život počas druhej svetovej vojny. 

Na tieto príšerné zločiny voči Rómom nesmieme nikdy zabudnúť. Mladšie generácie, ktorým sa tieto udalosti môžu zdať vzdialené, by o nich mali vedieť a mali by chápať, o akú tragédiu išlo. Prenasledovanie a diskriminácia nemajú v Európskej únii miesto. Tým, že si budeme pripomínať krivdy spáchané v minulosti, máme lepšie predpoklady budovať Európu zajtrajška, vychádzajúc z  našich spoločných, európskych hodnotách. 

Vyhlásenie prvého podpredsedu Timmermansa a komisárky Jourovej k príležitosti dňa pamiatky rómskych obetí holokaustu

Európska komisia vyzýva členské štáty, aby uznali genocídu Rómov, a opätovne zdôrazňuje svoju podporu uzneseniu Európskeho parlamentu z 15. apríla 2015, ktorým bol 2. august uznaný za Pamätný deň rómskeho holokaustu. Ide o nevyhnutný krok k tomu, aby sme znova nastolili spravodlivosť pre rómske komunity, vrátili im dôstojnosť a aby sme na tieto udalosti nikdy nezabudli.

Európska komisia bude aj naďalej podporovať členské štáty v ich úsilí o lepšiu integráciu Rómov. 

Predstavitelia Európskej komisie sa dnes v rámci spomienkovej akcie organizovanej Ústrednou radou nemeckých Sintov a Rómov pripoja v bývalom koncentračnom tábore Osviečim-Birkenau v Poľsku k skupine ľudí, ktorí prežili holokaust, a skupine mladých Rómov.  
Ide o doplnenie iniciatívy Rady Európy s názvom  „Dikh He Na Bister“ (Pozrite sa a nezabudnite), ktorá si pripomína genocídu Rómov a združuje 250 mladých ľudí rómskeho aj nerómskeho pôvodu z 20 európskych krajín za cieľov zvýšenia povedomia o rómskom holokauste. 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
2. augusta 2017