Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok23. júna 2021Odhadovaný čas čítania: 6 min

Vyhlásenie predsedníčky k plánu Slovenska

p051362-193853.jpg
© EU
Vyhlásenie predsedníčky von der Leyenovej k plánu podpory obnovy a odolnosti Slovenska V Bratislave 21. júna 2021 

Ďakujem veľmi pekne, pán premiér, milý Eduard, 

dovoľte mi poďakovať sa vám i občanom Slovenska za toto veľmi srdečné privítanie a za to, že ste ma priviedli sem do Vedeckého parku. Bolo fascinujúce vypočuť si v rýchlosti všetky tieto pôsobivé inovácie, ktoré ste mi predstavili, a vidieť elán a talent výskumníkov a atmosféru tohto Vedeckého parku. Je to obdivuhodné. Je to talent slovenského ľudu. Rada počujem, že tieto projekty výrazne využívajú finančné prostriedky EÚ. Pokračujme v tom s nástrojom NextGenerationEU.

Viem, že Slovensko veľmi tvrdo zasiahla kríza a vírus. A pamätám si, že ste tu, na Slovensku, mali veľmi náročnú druhú vlnu, ktorá preverila váš systém zdravotníctva aj spoločnosť ako celok. Chcem, aby ste vedeli, ako veľmi na mňa zapôsobila solidarita Slovákov v snahe prekonať tieto ťažké časy. Ešte nie sme z najhoršieho vonku, ale máme nádej a dôveru v budúcnosť. Zlepšujeme sa v očkovaní, pokrok je teraz hmatateľný. Pomaly, ale určite začíname nad vírusom získavať kontrolu. Vieme, že existuje variant delta a musíme byť opatrní. S vyšším percentom zaočkovanosti však smerujeme k vyššej úrovni ochrany a obnovy, ako ste aj práve načrtli.

Nástroj NextGenerationEU prináša potrebné investície pre naše hospodárstvo, ktoré tak tvrdo zasiahla pandémia a obmedzenia pohybu. Vďaka nemu pretvoríme Európu na niekoľko desaťročí dopredu. Je to naozaj tak. V súčasnosti digitalizujeme naše hospodárstva ako ešte nikdy predtým. Európsku zelenú dohodu meníme na realitu – vieme, že je to nevyhnutné, ale teraz prichádza investícia, ktorú na to potrebujeme. A našim spoločnostiam dávame prostriedky na to, aby boli odolnejšie a disponovali lepšími nástrojmi pre budúcnosť. Náš plán, ktorý nazývame NextGenerationEU, má v bežných cenách hodnotu 800 miliárd eur. Je to jeden z historicky najväčších plánov obnovy v Európe. 

A naozaj dnes môžem s radosťou oznámiť, že Európska komisia dáva zelenú plánu podpory obnovy a odolnosti Slovenska v hodnote 6,3 miliardy eur. Gratulujem vám a chválim vás za rýchlosť, ktorú ste preukázali – skutočne ste boli piatym najrýchlejším členským štátom z 27 – a za kvalitu. Pretože rýchlosť je dobrá, ale musí ísť ruka v ruke s kvalitou a tento plán je naozaj kvalitný. Preto vám chcem naozaj poďakovať za vynikajúcu spoluprácu s vašou verejnou správou. Naozaj chcem poďakovať aj Marošovi Šefčovičovi, môjmu podpredsedovi, za „budovanie mostov“. Spolu sme odviedli vynikajúcu prácu. Dosiahli sme dobrý výsledok.

Vďaka predpokladaným reformám a investíciám sa Slovensko stane silnejším, odolnejším a lepšie pripraveným na budúcnosť. Teraz sa pozrime na niektoré detaily plánu. 43 % opatrení slovenského plánu podporí našu Európsku zelenú dohodu. Inými slovami, pomôže chrániť našu klímu a prírodu. Predpokladá napríklad rozsiahle renovácie budov zamerané na energetickú hospodárnosť. Vidíme, že dnes sú vykurovanie, chladenie a izolácia budov veľmi dôležité. 40 % emisií skleníkových plynov produkujú budovy, ktoré nie sú vybavené modernými vykurovacími a chladiacimi systémami.

Veľký balík opatrení sa bude týkať oblasti čistej mobility. To znamená obrovské investície do železníc, infraštruktúry nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, aby sme už dnes budovali pre budúcnosť. A značné investície budú smerovať do dekarbonizácie priemyslu prostredníctvom čistých inovačných technológií a zvýšeného využívania energie z obnoviteľných zdrojov. Dnes sme tu vo Vedeckom parku mohli vidieť tohto podnikateľského a inovatívneho ducha. Pre nás je dôležité práve teraz podporiť existujúce prelomové technológie, aby sa mohli uplatniť na trhu a priniesť pokrok, ktorý všetci potrebujeme. 

Slovenský plán obnovy má rovnakú úroveň ambícií, pokiaľ ide o náš ďalší významný cieľ – spomenuli ste ho, je to digitalizácia. 21 % plánu sa venuje digitalizácii. Veľmi si cením, že máte rozsiahly program prípravy slovenských žiakov na budúce pracovné miesta zameraný na vedomosti a zručnosti, ktoré sú potrebné vo veku digitalizácie. A samozrejme, že slovenské podniky získajú v rámci plánu veľkú podporu na digitalizáciu. Ide o nevyhnutnú výbavu pre digitálne desaťročie, ktoré nás čaká. A ako ste spomenuli, obrovský krok vpred bude presná a cielená digitalizácia verejnej správy. To je dobré pre ľudí aj pre podnikateľov.  A táto modernizácia verejnej správy je jedinečnou príležitosťou posunúť sa výrazne vpred. 

Veľmi som uvítala, že váš plán predpokladá investície v hodnote 1 miliardy eur do systému zdravotnej starostlivosti. Mali sme tu aspoň tri príklady inovácií v zdravotníctve – prevenciu rakoviny, odhaľovanie rakoviny, včasnú diagnostiku, toľko zaujímavých tém. Ale tu, samozrejme, oveľa viac investícií smeruje do modernizácie zdravotníctva v nemocničnom sektore – na základe všetkých lekcií, ktoré nám kríza dala. Myslím si, že reálne posilniť systém zdravotnej starostlivosti je skutočne dobrým rozhodnutím. 

Stručne povedané, plán jednoznačne spĺňa náročné kritériá, ktoré sme spoločne stanovili. Je ambiciózny, ďalekozraký a pomôže vybudovať lepšiu budúcnosť pre Slovensko. Chcela by som, aby bol tento plán aj hnacou silou na prejavenie sa talentov, ktoré tu máte, aby mohli skutočne napredovať v slovenskej excelentnosti a zažiariť na svetovej scéne. Videli sme len niekoľko príkladov, no viem a počula som, že ich je oveľa viac. Naše dnešné schválenie plánu je dôležitým míľnikom pre vyplatenie 6,3 miliardy eur v nasledujúcich rokoch. Keď plán schváli Rada – čo by malo byť v júli, ak všetko pôjde dobre – môže sa začať s predbežným financovaním. 

Ako ste povedali, toto v žiadnom prípade nie je koniec cesty. Začína sa naša spoločná cesta, pretože teraz už ide len a len o realizáciu tohto plánu. Chcem, aby ste vedeli, že my, Európska komisia, pri vás budeme stáť na každom kroku tejto cesty. Bude to európsky úspech postavený na slovenskom úspechu. Preto som rada, že vám teraz môžem odovzdať oficiálny dokument v hodnote 6,3 miliardy eur z nástroja NextGenerationEU. 

 

 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
23. júna 2021