Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Tlačové oznámenie24. februára 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 2 min

Vyhlásenie predsedníčky von der Leyenovej k agresii Ruska voči Ukrajine

Dnes v skorých ranných hodinách ruské jednotky napadli Ukrajinu, ktorá je slobodnou a zvrchovanou krajinou.

Vyhlásenie predsedníčky von der Leyenovej k agresii Ruska voči Ukrajine

Opäť sme tak raz svedkami toho, ako priamo v Európe zomierajú nevinné ženy, muži a deti alebo sa obávajú o holý život. Odsudzujeme tento barbarský útok, ako aj cynické argumenty, ktorými ho Rusko obhajuje.

Prezident Putin je tým, kto vťahuje Európu späť do vojny. V týchto ťažkých časoch stojí Európska únia a Európania na strane Ukrajiny a jej ľudu. Vedenie Ruska sa dopúšťa bezprecedentného aktu agresie voči zvrchovanej nezávislej krajine. Cieľom Ruska nie je len Donbas, cieľom nie je len Ukrajina – cieľom je destabilizácia Európy a ohrozenie mierového usporiadania na celom svete. A zodpovednosť za to bude niesť prezident Putin.

Ešte dnes v neskorších hodinách predložíme európskym lídrom na schválenie balík rozsiahlych a cielených sankcií. Tento balík sa zameria na strategické odvetvia ruského hospodárstva tak, že im zablokujeme prístup k technológiám a trhom, ktoré sú pre Rusko kľúčové. Oslabíme hospodársku základňu Ruska a jeho schopnosť modernizovať. Zároveň zmrazíme ruské aktíva v Európskej únii a zamedzíme ruským bankám prístup na európske finančné trhy. Podobne ako v prípade prvého balíka sankcií pritom úzko spolupracujeme s našimi partnermi a spojencami – Spojenými štátmi, Spojeným kráľovstvom, Kanadou, ale napríklad aj Japonskom a Austráliou. Tieto sankcie sú navrhnuté tak, aby ťažko zasiahli záujmy Kremľa a jeho schopnosť financovať vojnu.

Sme si vedomí toho, že milióny Rusov vojnu nechcú. Prezident Putin sa snaží vrátiť čas späť do obdobia ruskej ríše. Ohrozuje tým však budúcnosť ruského ľudu. Vyzývam Rusko, aby okamžite zastavilo násilie a stiahlo svoje jednotky z územia Ukrajiny. Nedopustíme, aby prezident Putin zboril bezpečnostnú architektúru, ktorá počas mnohých desaťročí zabezpečovala v Európe mier a stabilitu. Prezidentovi Putinovi nedovolíme, aby vládu práva nahradil vládou sily a bezprávia. Nemal by podceňovať odhodlanie a silu našich demokracií.

História nám dokazuje, že spoločnosti a spojenectvá založené na dôvere a slobode sú odolné a úspešné. A presne toho sa autokrati obávajú. Európska únia stojí za Ukrajinou a jej ľudom. A budeme ich podporovať aj naďalej. Ukrajina zvíťazí.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
24. februára 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku