Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok22. marca 2017Odhadovaný čas čítania: 1 min

Vyhlásenie predsedu Komisie k 1. výročiu bruselských útokov

vyrocie_bxl_utokov_web.jpg
© EU
Presne rok po desivých útokoch z 22. marca 2016, nad ktorými smútila celá Európa, ostáva a navždy aj ostane v našich mysliach a v našich srdciach spomienka na obete. S hlbokým zármutkom premýšľam nad zmarenými životmi, jedným z ktorých bola aj naša kolegyňa Patricia Rizzo, nad utrpením ranených a žiaľom ich rodín a príbuzných. Chcel by som vyjadriť svoju najhlbšiu sústrasť každému jednému z nich. 

Tieto ohavné teroristické útoky udreli priamo v srdci Európy, v Belgicku, v Bruseli – mnohojazyčnom a mnohonárodnostnom meste, kde si spolunažívame v harmónii. Tvárou v tvár tomuto bezprecedentnému a nepochopiteľnému násiliu sme sa my, ktorí žijeme v Bruseli a v Belgicku, s podporou ľudí v Európe rozhodli zaujať pevný postoj a nestrácať nádej. Počas tejto ťažkej skúšky, sa Európania spoločne zomkli v boji proti terorizmu, ktorý ohrozuje našu bezpečnosť a mier na celom svete. Ukázali sme naše odhodlanie brániť naše hodnoty a naše slobody, nech to stojí čokoľvek.

To je dôvod, prečo teroristi neuspeli, pretože sme na nenávisť a násilie reagovali s ešte väčším odhodlaním hájiť demokraciu a mierové spolunažívanie v rozmanitosti. Našu spoločnú budúcnosť musíme budovať na týchto ušľachtilých myšlienkach, ktoré sú nám, Európanom, také drahé. Dlhujeme to obetiam týchto útokov, každej jednej z nich.

Jean-Claude Juncker, predseda Európskej komisie

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
22. marca 2017