Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Tlačové oznámenie13. októbra 2022Zastúpenie na SlovenskuOdhadovaný čas čítania: 1 min

Vyhlásenie Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku k tragickej udalosti v Bratislave

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku vyjadruje hlbokú sústrasť rodinám a blízkym obetí streľby na Zámockej ulici v Bratislave.

Kondolencia

„Dúfal som, že za touto hroznou vraždou nestojí nenávisť k inakosti. Všetko naznačuje, že moja najhoršia obava sa naplní. Všetci sme iní, odlišujeme sa rôzne: vekom, pohlavím, orientáciou, názormi, a našou úlohou je sa navzájom tolerovať a správať sa k sebe s úctou a rešpektom. Žiaľ, musím konštatovať, že nenávisť k inakosti je v našej spoločnosti často živená aj politickým diskurzom. To sa musí zmeniť, aby sme spolu vytvorili spoločnosť pevne stojacu na demokratických hodnotách a princípoch,” uviedol Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Ak sa preukáže, že motívom, ktorý je predmetom vyšetrovania polície, bola nenávisť voči LGBTIQ komunite a v jej dôsledku prišli o život dvaja mladí ľudia, ide o jasné porušenie základných práv a hodnôt Európskej únie.

Nenávisť bude vždy nenávisťou, nikto by sa nemal stať jej obeťou. Inakosť nie je dôvodom na perzekúciu. Nenávisť podkopáva samotné základy fungovania pluralitnej a demokratickej spoločnosti a oslabuje vzájomné pochopenie a rešpekt k rozmanitosti.

Akákoľvek forma diskriminácie, či už na základe pohlavia, rasového alebo etnického pôvodu, náboženstva alebo viery, zdravotného postihnutia, veku alebo sexuálnej orientácie, je na základe Zmluvy o fungovaní Európskej únie zakázaná.

Bojovať proti nenávistným prejavom a trestným činom by sme však nemali len preto, že je to ukotvené v zmluvách, mala by to byť prirodzená súčasť nášho hodnotového nastavenia vychádzajúceho zo zdravého rozumu a ľudskosti. Nenávisť a neznášanlivosť sú totiž jasnými protikladmi úcty k ľudskej dôstojnosti a rešpektu voči základným ľudským právam.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
13. októbra 2022
Autor/autorka
Zastúpenie na Slovensku