Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok14. októbra 2020Odhadovaný čas čítania: 3 min

Výskum a inovácia ako hnací motor zelenej a digitálnej transformácie Európy

mariya_gabriel.jpg
© EU
Komisia vyhlasuje výzvu vo výške viac ako jednej miliardy EUR na výskumné inovačné projekty, ktoré chcú riešiť klimatickú krízu a podporiť zotavenie Európy z koronakrízy. Komentár eurokomisárky Marije Gabriel

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo svojej prvej správe o stave EÚ predstavila víziu silného a dynamického kontinentu, ktorý verí v schopnosť prekonať naliehavé problémy a na nikoho nezabúda. Svojím návrhom zvýšiť cieľ EÚ v oblasti emisií do roku 2030 zo 40 na 55 percent vytýčila ešte ambicióznejší plán. Podporu tomuto návrhu vyslovilo 170 popredných podnikov a investorov.

Jadrom tejto vízie je výskum a inovácia. Európa prijala Európsku zelenú dohodu, čím vyhlásila, že sa do roku 2050 stane prvým uhlíkovo neutrálnym kontinentom na svete, aby tým podporila svoju rozmanitú biodiverzitu a jedinečné životné prostredie. Pokiaľ ide o digitalizáciu a umelú inteligenciu, Európa si vytýčila novú cestu zeleného rastu, ktorá posilní jej globálnu konkurencieschopnosť a zachová jej sociálny model. Ak chceme uspieť, musíme problémy, ktorým čelíme pri súbežnej zelenej a digitálnej transformácii, premeniť na príležitosti pre inováciu. Výskum a inovácia načrtávajú smerovanie tohto ambiciózneho programu, ktorý zdôrazňuje príležitosti, poukazuje na prekážky a stanovuje kľúčové smerovanie a zároveň zabezpečuje transparentnosť, zapojenie spoločnosti a rovnomerné rozdelenie prínosov v celej Únii.

Výzva prinesie výsledky. Nebude to však až vo vzdialenej budúcnosti, ale už v krátkodobom až strednodobom horizonte a budú súčasťou dlhodobej zmeny. Výzva sa týka približne 10 oblastí, ktoré sú pre úspech zelenej dohody kľúčové – od udržateľnej energie, budov a mobility až po čistý priemysel, potravinové systémy a biodiverzitu. Zaoberá sa aj osobitnými problémami, ako sú prírodné požiare, a ponúka cielenú podporu európskym mestám a regiónom a na budovanie výskumných infraštruktúr.

Samotná technológia, ako dobre vieme, nie je odpoveďou. Riešenie problému si vyžaduje zásadné zmeny a prispôsobenie životného štýlu a správania. Preto sa táto výzva v rámci Európskej zelenej dohody zameriava na európskych občanov – vrátane mladých Európanov – a ponúka im nové príležitosti zapojiť sa a vyjadriť svoj názor.

EÚ svojou reakciou na koronavírus ukázala, že dokáže konať rozhodne a jednotne. Mobilizovala zdroje na rozsiahly balík na podporu obnovy, ktorý bol predtým nepredstaviteľný. Zotavenie sa z krízy musí ísť ruka v ruke s riešením klimatických výziev, dosiahnutím uhlíkovej neutrality do polovice storočia a ochranou a obnovou ohrozeného životného prostredia a biodiverzity v Európe.

Európska zelená dohoda neznamená len, že sa spoločne stávame ambicióznejšími, ale že takisto podávame ruku občanom, rodinám a regiónom v celej Európe, aby sa na nikoho nezabudlo. Táto dohoda upevňuje vedúce postavenie Európy a je pre svet príkladom, ktorý budú ostatní chcieť nasledovať. Jej jadrom sú výskum a inovácia, ktoré poskytujú nevyhnutnú orientáciu a smer. Udržujú Európu v celosvetovej súťaži o ďalší technologický prelom, podporujú startupy a inovátorov a takisto umožňujú a využívajú sociálne inovácie a posilňujú postavenie jej občanov na celom kontinente.

Komentár eurokomisárky Marije Gabriel bol zverejnený v denníku Hospodárske noviny dňa 12. októbra 2020.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
14. októbra 2020