Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok6. novembra 2018Odhadovaný čas čítania: 1 min

WiFi4EU: Aj slovenské obce môžu požiadať o bezplatné Wi-Fi

wifi4eu.png
© EU
Európska komisia vyhlási 7. novembra 2018 o 13:00 výzvu na predkladanie žiadostí v rámci programu WiFi4EU. Výzva, na ktorú môžu reagovať obce alebo skupiny obcí v EÚ, bude otvorená do 9. novembra 2018 (do 17:00). Rozpočet programu do roku 2020 je 120 miliónov EUR, ktoré sú určené pre približne 8 000 obcí v celej EÚ. 

S cieľom spracovať veľmi veľký počet žiadostí z celej Európy je postup podávania žiadostí jednoduchý a plne elektronický. Obce, ktoré sa zaregistrovali na portáli WiFi4EU, budú môcť jedným kliknutím požiadať o poukaz WiFi4EU v hodnote 15 000 EUR.

Doteraz sa do programu zaregistrovala viac ako jedna z piatich európskych obcí. Obce, ktoré sa nestihli zaregistrovať a majú záujem požiadať o poukaz, tak môžu urobiť do začiatku vyhlásenia výzvy 7. novembra 2018. Obce budú môcť využiť poukaz na zriadenie pripojenia Wi-Fi vo verejných priestoroch (vrátane radníc, verejných knižníc, múzeí, verejných parkov alebo námestí). Komisia vyberá projekty v poradí, v akom boli predložené.

V rámci nadchádzajúcej výzvy dostane poukaz WiFi4EU prvých 2 800 obcí, pričom každý členský štát EÚ dostane aspoň 15 poukazov. V nasledujúcich dvoch rokoch budú vyhlásené ďalšie tri výzvy, približne raz za 6 mesiacov. Siete financované cez program WiFi4EU budú sprístupnené bez poplatku, reklám a zberu údajov. Finančné prostriedky sa poskytnú pre siete, ktoré nekopírujú existujúce bezplatné súkromné alebo verejné ponuky podobnej kvality.

Viac informácií nájdete online v informačnom prehľade a videu.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
6. novembra 2018