Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok9. februára 2016Odhadovaný čas čítania: 2 min

Za bezpečnosť na internete nesieme zodpovednosť všetci

tablet.jpg
© EU
Vždy, keď surfujeme na internete a navštevujeme rôzne webové stránky, zanechávame za sebou "drobné stopy". Informácie o týchto aktivitách sa môžu ukladať v našom počítači či mobile, ale aj na navštívených weboch. Tieto stopy sú našimi digitálnymi odtlačkami, preto je dôležité, aby sme svoje súkromie chránili. 

9. február je Dňom bezpečnejšieho internetu. V tento deň prebiehajú v celej EÚ rôzne aktivity pre bezpečnejšie a zodpovednejšie používanie online technológií a mobilných telefónov. Cieľom týchto aktivít je informovať hlavne deti a mládež, ako využívať online prostredie na vzdelávanie aj zábavu. Zároveň sa táto cieľová skupina učí, ako sa môže chrániť pred škodlivým obsahom, ktorý predstavuje šikanovanie na internete (tzv. cyberbullying), ale aj webové lokality s hazardnými hrami či online podvody.

Cítia sa Európania na internete bezpečne?

Pri príležitosti Dňa bezpečnejšieho internetu vydal štatistický úrad EÚ Eurostat najnovší prieskum týkajúci sa bezpečnosti na internete.

Z prieskumu vychádza, že 1 zo 4 používateľov internetu v EÚ zaznamenal v roku 2015 problémy súvisiace s bezpečnosťou na internete. To znamená, že 25 % používateľov sa stretlo s napadnutím počítačovými vírusmi, zneužitím osobných údajov, finančnými stratami alebo pokusmi o prístup na nevhodné stránky.

Každý piaty Európan (19%) nenakupoval online z dôvodu obáv o bezpečnosť, online bankovníctvu sa vyhlo 18 % používateľov a 13 % sa stránilo pripojenia sa k bezdrôtovej sieti mimo domova. Problémy s bezpečnosťou na internete odrádzajú od online nákupov hlavne Rumunov a Švédov, od internetového bankovníctva Nemcov a Portugalcov a od mobilného pripojenia cez wifi najmä Holanďanov a Lotyšov.

Slováci sú na to veľmi dobre

Na Slovensku zakúsilo v minulom roku problém s online bezpečnosťou 13 % používateľov, menej to bolo iba v Holandsku (11 %) a v Českej Republike (10 %). Najnegatívnejšie skúsenosti mali v Chorvátsku (42 %), Maďarsku (39 %) a v Portugalsku (36 %).

Najbežnejším problémom v oblasti online bezpečnosti boli počítačové vírusy. Celoeurópsky priemer postihnutia vírusom je podľa prieskumu na úrovni 21 %. Najviac sa počítačové vírusy vyskytovali v Chorvátsku (41 %) a Maďarsku (36 %), najmenej v Holandsku (6 %), Českej republike (8%) a na Slovensku (9 %). V tejto oblasti zaznamenalo Slovensko pozitívnu zmenu. Kým v roku 2010 malo skúsenosť s nákazou počítačovým vírusom 47 % respondentov, v roku 2015 to bolo už iba 9 %. 

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
9. februára 2016