Prejsť na hlavný obsah
Zastúpenie na Slovensku
Novinový článok8. marca 2016

Ženy brzdí v kariére sklený strop

plafon.jpg
© EU
Podiel žien medzi riaditeľmi firiem a úradov je u nás stále nízky. Štúdie pritom ukazujú, že ženy prinášajú úspech.  Komentár Dušana Chreneka

Medzinárodný deň žien si v týchto dňoch pripomíname v pochmúrnej povolebnej atmosfére. Využijem túto príležitosť na vyzdvihnutie toho, aké dôležité sú ženy pre spoločnosť a aké úspechy dosiahli v boji za svoje práva. Nebolo vždy samozrejmosťou, aby ženy mali právo voliť, realizovali sa v rôznych povolaniach a už vôbec nie, aby ženy určovali smerovanie celého kontinentu. Napriek značnému pokroku však nerovnosť pretrváva.

Nech už bude vládna zostava po víkendových voľbách akákoľvek, jeden fakt je takmer s istotou známy už dnes. Mimoriadne nízky podiel žien v politike znemožňuje, aby dnes u nás vznikla podobná vláda ako nedávno v Kanade. Na otázku, prečo do kabinetu prizval rovnaký počet žien ako mužov, nový kanadský premiér Justin Trudeau odpovedal stručne: Pretože je rok 2015.

Ženy vo vedení prinášajú zisk

Hoci sa časy menia, v Európe a na Slovensku ešte stále rozmýšľame inak. Európske ženy by si vlani museli dva mesiace nadpracovať, aby za rovnakú prácu zarobili toľko ako muži. Na Slovensku by im to trvalo ešte dlhšie.

Ženy stále brzdí aj takzvaný sklený strop, keď kvôli predsudkom nemôžu urobiť kariéru, na akú majú predpoklady.  Ženy majú v priemere lepšie vzdelanie ako muži, a predsa je ich medzi vyššími manažérmi menej ako tretina. V riadiacich a kontrolných orgánoch spoločností je štyrikrát viacej mužov ako žien. 

Hospodárske výsledky zároveň ukazujú, že táto nerovnosť ako pozostatok minulosti je pre firmy nevýhodná. Podľa prestížneho MSCI indexu viac žien vo vedení prináša o tretinu vyššiu návratnosť kapitálu. Naopak, firmy s najnižším podielom žien v orgánoch sú o štvrtinu častejšie spájané so škandálmi.  

Slovenské ženy si v porovnaní s tými európskymi stále ťažšie hádajú prácu. Dlhá materská dovolenka, nedostatok jaslí a škôlok, vysoké náklady na starostlivosť o dieťa pre pracujúce ženy a nepružnosť pracovného času – to všetko a nielen to odrádza ženy s malými deťmi, aby sa zamestnali.

Dlhší výpadok z práce, slabé vyhliadky kariéry a nižšie mzdy  potom znamenajú nižšie dôchodky. Ak ženy zostanú v starobe samy, hrozí im chudoba oveľa častejšie ako mužom.

Zmena kurzu

Podľa viacerých náznakov sa nespravodlivé nastavenie v Európe postupne mení. V roku 2014 bolo v Európskej únii zamestnaných až  64 percent žien, čiže najviac v dejinách. Pozvoľna sa vyrovnávajú rozdiely v platoch a zvyšuje sa podiel žien – riaditeliek. Podľa vlaňajšieho prieskumu Eurobarometra si viac ako tri štvrtiny Európanov myslí, že znižovanie nerovností medzi mužmi a ženami by malo byť prioritou EÚ. 

Európska komisia berie tento záväzok vážne a riadi sa podľa neho vo všetkých oblastiach. Rovnosť žien a mužov je dôležitou podmienkou, ktorú treba splniť aj pri využívaní peňazí z európskych fondov.

Na Slovensku EÚ financuje mnohé konkrétne kroky k znižovaniu nerovností. Do roku 2020 by vďaka nim mali pribudnúť tisíce nových miest v jasliach a škôlkach. Firmy a úrady si za podpory EÚ po celej krajine zriaďujú detské kútiky a zavádzajú pružný pracovný čas pre matky, aby im uľahčili návrat do práce.

Rovnosť príležitostí však môže nastať iba vtedy, ak  o ňu budeme stáť všetci – nielen ženy, ale aj firmy, organizácie, úrady a, samozrejme, aj budúca vláda. Aj keď po šokujúcich výsledkoch volieb rovnosť mužov a žien môže opäť ostať na chvoste záujmu.

Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku

Článok bol uverejnený na portáli Aktuality.sk 8.3.2016.

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
8. marca 2016